w ,

Skuteczna ochrona upraw pestkowych przed przymrozkiem!

Drzewa pestkowe w tym czereśnie, wiśnie, brzoskwinie, śliwy są jednymi z bardziej wrażliwych upraw na wiosenne przymrozki, a ochrona ich przed przymrozkiem jest dużo trudniejsza, niż np. jabłoni.

Najczęściej stosowanym sposobem w ochronie sadu pestkowego (podczas przymrozku) było stosowanie świec. Koszt ochrony świecami jest droga, w przypadku ochrony 12 hektarów czereśni jedna noc kosztuje nawet ponad 150 tys. złotych! Jeśli przymrozek w danym roku wystąpi kilkukrotnie, koszt ochrony mnożymy razy liczbę dni. Oczywiście, świece które już zakupiliśmy możemy zalać ponownie parafiną, aby zaoszczędzić, natomiast jeśli przymrozek wystąpi dzień po dniu – czas może nam nie pozwolić na ten zabieg, dlatego warto mieć podwójną ilość świec, a to mnoży znowu koszty. Świece są efektywne, ale ich ekonomia nieopłacalna.

Zraszanie nadkoronowe w celu ochrony przeciw-przymrozkowej też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Woda zalewa pyłek kwiatów i później niestety nie mamy poprawnego zapylenia kwiatów. Zraszanie nadkoronowe jako ochrona przeciw-przymrozkom nie jest skuteczną ochrona.

Kolejnym sposobem ochrony sadów pestkowych przed przymrozkami jest stosowanie nagrzewnic gazowych lub paliwowych. Nagrzewnice to drogi wydatek  i niestety nie jesteśmy w stanie ochronić całego naszego areału jedną maszyną, choć producent tej maszyny tak twierdzi. Dodatkowo koszt napełnienia butli gazem lub paliwa na jedną noc ochrony to wydatek rzędu od 10 do 30 tyś. złotych. Jeśli jest wiatr w trakcie przymrozku, cała praca ochrony sadu nagrzewnicami może być nadaremno, gdyż wiatr zniesie ciepłe powietrze z naszego sadu. Koszt samej nagrzewnicy to około 120 tyś. złotych, a ochronić nią możemy skutecznie realnie maksymalnie 2 hektary. Jest to nieekonomiczne rozwiązanie.

Sadownicy w poszukiwaniu tańszej i równie skutecznej ochrony ogrodów pestkowych przed przymrozkami zaczęli stosować trzy lata temu kominki sadownicze firmy TERMOSAD potocznie zwane piecykami.

Firma TERMOSAD przekonuje, że koszt ochrony sadu czereśniowego może być dużo niższy przy zastosowaniu kominka, gdzie mamy stały wydatek ciepła chroniący uprawę podobnie jak przy świecach.

Czereśnie w Polsce są uprawianie od wielu lat. Każdy sadownik, który miał styczność w swojej uprawie z przymrozkiem, doskonale wie, że 95% uszkodzeń kwiatów czereśni jest przy spadku temperatury do -3,8 stopnia na co najmniej godzinę. Jak informuje producent kominków Termosad: można w ekonomiczny i skuteczny sposób zapobiec tak dużej stracie.

Kominki sadownicze firmy TERMOSAD w uprawie czereśni, aby pełniły swoją funkcję należy odpowiednio rozstawiać. Rozstawiać można na kilka sposobów. Najważniejsza jest opaska co 8 metrów lub jeśli jest to otwarta uprawa co 6 metrów. Opaska ma stanowić zamknięcie przestrzeni, aby ciepło nie uciekało z obszaru, jaki chronimy.

  • – Jeśli mamy kwatery w rozstawie 4 metry, to wtedy ustawiamy kominki w każdym rzędzie  w szachownice, ale przy założeniu odległości kominka od kominka 18 metrów.
  • – Jeśli mamy kwatery w rozstawie do 5 metrów możemy zrobić rozstaw kominków co drugi rząd w odstępach od siebie co 8 metrów i rozstaw krzyżowy rząd do rzędu.
  • – Jeżeli mamy kwatery w rozstawie większej niż 5 metrów wtedy ustawiamy piecyki w każdym rzędzie co 10 metrów po krzyżu na przemian.

Co ważne! Kominki sadownicze firmy TERMOSAD służą do ochrony wszystkich owoców pestkowych w tym śliw, moreli, czy brzoskwiń.

Wytrzymałość przymrozków przez brzoskwinie w fazie pełni kwitnienia jest bardzo niska.  Temperatura – 2 stopnie Clejusza spowoduje uszkodzenia na poziomie 10%, a 90% uszkodzonych pąków wystąpi w sytuacji, gdy w naszej uprawie zanotujemy przymrozek – 4 stopnie Celsjusza. Podobnie jest z morelami i nektarynkami, tutaj również przy – 4 stopniach Celsjusza dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń na poziomie 90%.

Śliwy są minimalnie bardziej odporne, niż brzoskwinie, czy czereśnie na przymrozki. W pełni kwitnienia temperaturą, która w 90% uszkadza pąki, jest – 5 stopni Clelsjusza.

Producenci z rejonu Sandomierszczyzny od poprzedniego roku stosują do ochrony brzoskwiń i moreli kominki sadownicze firmy TERMOSAD z bardzo pozytywnym skutkiem. Jak wiemy doskonale, jedną z najbardziej wrażliwych upraw na przymrozki jest właśnie brzoskwinia, a jedna chłodna noc potrafi całkowicie pozbawić drzew plonu. Brzoskwinie są jedną z upraw, gdzie kwitnienie jest bardzo wczesne, a to naraża je najbardziej na spotkanie się z przymrozkami wiosennymi.

Jeśli chodzi o rozstaw kominków TERMOSAD w uprawie wysokiej jak brzoskwinie, morele, czy śliwy to ustawiamy je w każdym rzędzie co 15 metrów w szachownice. Dodatkowo robimy opaskę w koło uprawy pestkowej ustawiając piecyki co 8 metrów. Na hektar wtedy wychodzi około 180 piecyków i to realna ilość do ochrony uprawy pestkowej do – 8 st. Celsjusza.

Oferowany kominek sadowniczy od przeszło trzech lat skutecznie radzi sobie w walce z przymrozkami. Rzesze zadowolonych klientów potwierdza nie tylko skuteczność propozycji, ale także i świetną ekonomię. Kominek sadowniczy TERMOSAD to obecnie najlepsza alternatywa do ochrony sadów pestkowych stworzona przez gospodarstwo Państwa Kaczmarczyków. 

Jak zamówić produkt?

Jeśli chcesz złożyć zamówienie w naszej firmie, możesz to zrobić na cztery sposoby:

– Telefonicznie pod numerem 605 244 415 lub 725 467 403

– Mailowo na adres termosadkaczmarczyk@gmail.com

– W siedzibie firmy, która znajduje się pod adresem: 05-660 Warka, Opożdżew 29,

– Przez formularz kontaktowy [link do zamówień].

Przeczytaj również:

Sposób na przymrozki w uprawach jagodowych w gruncie i pod osłonami  ! Zdziwisz się jak proste i skuteczne rozwiązanie jest dostępne !

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. temat powinien być zatytułowany ” kominki sadownicze TERMOSAD” <— jest to rażąca reklama poświęcona temu produktowi, jaki to on jest oh i ah ,a nie doszkalający artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konflikt na Ukrainie wywrze ogromną presję na dostawy drewna

Dofinansowanie dla osób, które przyjęły Ukraińców. Wnioski od środy.