w ,

Sposób na ochronę przed przymrozkami w uprawie borówki – KOMINKI​. Producent o ochronie, czy warto?

Borówka w zależności od odmiany może wytrzymać mrozy w sezonie zimowym do nawet -34 stopni Celsjusza. Mróz mrozem a co z przymrozkiem?

Obawy związane z wiosennymi przymrozkami  w uprawie borówki z roku na rok są coraz większe. Temperatura na wiosnę, która będzie niebezpieczna dla plantacji borówki podczas np.pękania pąków to od -6 do  -9 stopni Celsjusza, natomiast podczas nabrzmiewania pąków wystarczy od -9 do  -12 stopni, aby uszkodzić uprawę. Odmiany, które wcześniej kwitną są najbardziej narażone na przemarzanie.

Obecnie na Polskim rynku jest kilka metod do ochrony uprawy borówki przed przymrozkami:

  • wiatrak
  • pulsfog
  • zraszanie
  • świece

Niestety każda z nich jest dość droga. Czy istnieje inna tańsza i równie skuteczna metoda ochrony borówki przed przymrozkami? Okazuję się, że tak! Kominki! 

To dość innowacyjny sposób ochrony proponowany przez firmę TERMOSAD do upraw ziarnkowych i jagodowych. Spotkaliśmy się z młody plantatorem borówki amerykańskiej Sebastianem Kiljański, który w tym roku ma zamiar stosować w ochronie przed przymrozkami, kominki sadownicze.

„W tym roku będziemy testowali na przymrozki kominy. Mamy nadzieję, że nam pomogą. Kominków zakupiłem 300 sztuk na 2,5 hektara. Podejmiemy próbę ochrony kominkami dlatego, że świece są bardzo drogie.” – informuje producent borówki amerykańskiej Sebastian Kiljański.

Czym wypełnić kominek? Jak długo się pali? Jak poprawie rozstawić je, aby zabezpieczyły uprawę borówki? Wszystkiego dowiecie się Państwo z materiału video:

Obecnie kominki można zamówić* i zakupić* bezpośrednio w firmie TERMOSAD oraz w sklepach sadowniczych “Delta” u Pana Adama Jaworskiego i w sklepach AGRO-MATI w Falęcicach, Mogielnicy oraz DAM-SAD Nowym Miedzychowie.

*termin realizacji zamówień na kominki wynosi 30 dni.

 

Czytaj również:

Poznajcie młodego sadownika który zrewolucjonizuje sadownictwo w ochronie przed przymrozkami!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zwrot akcyzy – ostatni dzień na złożenie wniosku!

Rekompensaty za klęski żywiołowe: wnioski od 11 marca!