w

Dofinansowanie dla osób, które przyjęły Ukraińców. Wnioski od środy.

foto: istockphoto

Od środy 16 marca osoby, które przyjęły uchodźców z Ukrainy, będą mogły składać wnioski o refinansowanie kosztów. Tego dnia ruszy też system rejestracji uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL — zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

— Od 16 marca Polacy, którzy goszczą w swoim domu Ukraińców, będą mogli składać wnioski na refinansowanie poniesionych kosztów — powiedział wiceminister. Dodał, że wnioski należy składać w gminach, a w poniedziałek zostanie określony specjalny wzór takiego wniosku.

Przyjęta w sobotę przez Sejm specustawa gwarantuje m.in. wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy — 40 zł na dzień, czyli 1,2 tys. zł miesięcznie, przez dwa miesiące.

Pieniądze będą przekazywane wstecz, od dnia, kiedy dana osoba przyjęła pod swój dach uchodźców. Wniosek będzie obejmował czas, który uchodźcy faktycznie spędzili w domu osoby, która użyczyła im miejsca.

Pieniądze na refinansowanie pobytu uchodźców nie będą wypłacane na kolejne dni ich pobytu. — Jeżeli ktoś złoży wniosek i dostanie finansowanie (…), a dalej będzie pomagał, to będzie potrzebny kolejny wniosek — powiedział wiceminister.

— Nie możemy z góry zakładać, że to będą dwa, trzy tygodnie czy dwa miesiące, tak jak zakłada ustawa, ponieważ mogą być różne nieprawidłowości wynikające z tego, że zapłacimy komuś z góry jako państwo, a później ktoś się nie wywiąże z tego zobowiązania. W związku z tym środki będą płacone wstecz – podkreślił. Zaapelował, aby pierwszego dnia nie ruszyć gremialnie do urzędów, bo może to spowodować kolejki przy składaniu wniosków.

Numer PESEL dla Ukraińców. W środę ma ruszyć rejestracja
— Rejestracja uchodźców z Ukrainy, którzy chcą uzyskać PESEL i którzy chcą podjąć pracę, chcą pozostać w Polsce rozpocznie się w najbliższą środę 16 marca — poinformował wiceszef MSWiA. Zaapelował, by nie wszyscy Ukraińcy, którzy chcą uzyskać numer PESEL udali się pierwszego dnia do urzędów.

— System jest gotowy, ale musimy go przetestować. I gminy muszę się przygotować do wdrożenia ustawy. Dajemy sobie poniedziałek i wtorek – jako administracja publiczna, administracja rządowa i samorządowa – na wdrożenie tych rozwiązań. I od środy Ukraińcy, uchodźcy z Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL w Polsce będą mogli to zrobić — zaznaczył.

W sobotę Sejm przyjął ustawę dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy. Teraz ustawa trafi do prezydenta. Specustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy przybyli z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.

Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej.

Źródło:businessinsider.com.p

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skuteczna ochrona upraw pestkowych przed przymrozkiem!

Oceny rolników ich przyszłej sytuacji finansowej są bardzo pesymistyczne i sięgają poziomów nienotowanych od 20 lat.