w

GUS: Zbiory z sadów jabłoniowych mogą nieznacznie przekroczyć 4 mln ton

Szacuje się, że w bieżącym roku łączne zbiory owoców z drzew, krzewów owocowych oraz truskawek wyniosą niemal 5 mln ton i będą o ok 11% większe od produkcji z roku poprzedniego. Mimo niesprzyjających warunków na początku okresu wegetacyjnego (niskie temperatury, częste opady deszczu) i skrócenia okresu kwitnienia, ilość zawiązanych owoców okazała się dostateczna. Nie odnotowano też większych strat wywołanych wiosennymi przymrozkami. Przebieg warunków pogodowych w czerwcu i lipcu był na przeważającym obszarze kraju optymalny dla rozwoju roślin sadowniczych i sprzyjał przyrostowi masy owoców. W niektórych rejonach poważnym problemem były natomiast ekstremalne zjawiska pogodowe (gradobicia i deszcze nawalne), które powodowały straty w wysokości oraz jakości plonu handlowego. Warunki pogodowe w sierpniu i na początku września były zróżnicowane. Temperatura powietrza obniżyła się, dochodziło też do lokalnie występujących intensywnych opadów deszczu i gradu, a także porywistych wiatrów. Warunki panujące w drugiej połowie września są natomiast bardziej sprzyjające dla dojrzewania późnych odmian jabłek, gruszek i śliwek.

Na obecnym etapie szacuje się wzrost plonowania jabłek i gruszek, ale także wiśni, czereśni, brzoskwiń i nektaryn. Na zbliżonym do ubiegłego sezonu poziomie oceniono plonowanie truskawek i porzeczek. Obniżyły się natomiast zbiory malin.

Produkcja owoców z drzew jest obecnie szacowana na ponad 4,4 mln ton i jeśli w nadchodzących tygodniach warunki pogodowe nie ulegną pogorszeniu, poziom ten może zostać utrzymany.

Zbiory z sadów jabłoniowych mogą nieznacznie przekroczyć 4 mln ton. Będą one tym samym niemal o 13% większe w porównaniu do produkcji z roku poprzedniego.

Na obserwowany wzrost plonowania wpływ ma zarówno znaczne uwilgotnienie gleby, jak też zwiększanie się udziału odmian bardziej plennych w odmianowej strukturze nasadzeń.

Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 76 tys. t, czyli na poziomie o 36% wyższym od ubiegłorocznego.

Zbiory śliwek ocenia się na niespełna 110 tys. t, tj. o ok. 10% więcej niż w poprzednim roku.

Produkcja wiśni została oszacowana na niemal 165 tys. t, czyli o ok. 8% więcej niż rok wcześniej, a tegoroczne zbiory czereśni oceniono na ok. 58 tys. t.

Szacuje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) będą także wyższe o ok. 5% od produkcji z roku 2020 i wyniosą niespełna 13 tys. ton. Największy wpływ na uzyskanie tego wyniku miało dobre plonowanie brzoskwiń.

Źródło: GUS

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Apel w związku z drastycznie niskimi cenami skupu jabłek przemysłowych i deserowych

Wydaje się szaleństwem sprzedawać w takiej kwocie jabłka!