w ,

Stawki przy zbiorach jabłek w 2022 roku

Rolnicy i sadownicy z województwa łódzkiego znów pilnie poszukują rąk do pracy. Pomoc potrzebna jest m.in. przy zbiorach jabłek, gruszek, pomidorów.

Pan Bartosz, właściciel sadu w okolicach Grójca, w województwie łódzkim poszukuje kilku osób do zbioru jabłek i gruszek.

W tym roku pracowników jest trudniej znaleźć niż w poprzednich latach – mówi pan Bartosz.

Wpływ na to ma wojna na Ukrainie, wiele osób tam zostało: albo zostali objęci poborem albo muszą zająć się własnym gospodarstwem, domem. Wraz z innymi sadownikami odczuwamy też duże utrudnienia logistyczne, przez lata współpracowaliśmy z niewielkimi firmami ukraińskimi, które pośredniczyły w dostarczaniu nam pracowników. Nie były to wielkie agencje pośrednictwa pracy, tylko małe firmy, które miały do dyspozycji dwa-trzy busy i nimi podróżowali pracownicy. Teraz nie mają kogo wozić.

Owoce u pana Bartosza powinno zbierać 15 osób, obecnie do dyspozycji ma 9 chętnych. Znalezienie pozostałych jest coraz trudniejsze, mężczyzna wskutek wojny stracił jedna trzecią stałych współpracowników z Ukrainy. Stawka wynosi 15-16 zł netto za godzinę pracy, tygodniowo można zarobić 800-1000 zł „na rękę”. Właściciel sadu zapewnia też nocleg, a także podstawowe warzywa dla pracowników, natomiast dojeżdżający mogą liczyć na stawki 18-20 zł za godzinę pracy.

Pan Maciej z okolicy Rawy Mazowieckiej potrzebuje od zaraz 5-6 osób, które zajmą się zbiorem jabłek za 18 zł za godzinę. Na razie cieszy się z odzewu na swoje ogłoszenie, choć zdaje sobie sprawę z tego, że nie oznacza to jeszcze sukcesu.

Odezwało się kilka osób, które zaakceptowały warunki i zapowiedziały, że zgłoszą się do pracy – mówi pan Maciej. – Najpierw jednak muszą się tu pojawić, nie zawsze tak się dzieje, zdarza się również, że ktoś rezygnuje po pierwszym dniu. W najbliższych dniach okaże się, czy te osoby nadają się do pracy czy znów będę musiał szukać kolejnych pracowników.

źródło: dzienniklodzki.pl

Zabieranie pracowników, czy poszukiwanie lepszych warunków przez pracowników ?

Stawki dla pracowników za zbiór jabłek w 2022 roku

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Sadownicy chcą zatrudniać pracowników z azjatyckich krajów

Janusz Kowalski nowym wiceministrem Rolnictwa