w ,

Włosi zbiorą o 4% mniej jabłek, Polska notuje wzrost produkcji o 22% ?!

Blog sadowniczy „Kobieta w sadzie” informuje Państwa, że w Lombardii jest czas zbioru jabłek: rozpoczęły się zbiory najczęściej spożywanych owoców przez włoskie rodziny. Zostało to ogłoszone przez regionalny Coldiretti, podkreślając, że w tym roku w Lombardii spodziewana jest całkowita produkcja 19 milionów kilogramów, co oznacza lokalnie spadek o 23% w porównaniu z ubiegłym rokiem, zgodnie z tym, co wynika z analizy Coldiretti na danych Prognosfruit. Spadek produkcji w tym roku – wyjaśnia Coldiretti Lombardia – spowodowany jest późnymi wiosennymi przymrozkami, które negatywnie wpłynęły na kwitnienie i dojrzewanie owoców. Do tego w niektórych rejonach dochodził również grad. W Valtellinie, kolebce jabłek lombardzkich, zbiory wszystkich odmian są opóźnione o około 7/10 dni – kontynuuje regionalny Coldiretti – Jako pierwsze zbieramy jabłka odmiany Gala.

Prognozy w pozostałej części Włoch są również uwarunkowane szalonym klimatem: między mrozami a gradobiciem krajowa produkcja spadnie do nieco ponad 2 miliardów kilogramów w 2021 r. (-4% w stosunku do ubiegłego roku).

Tak plasują się Włochy – podkreśla Coldiretti– na drugim miejscu wśród producentów krajów Unii Europejskiej, gdzie łączny zbiór szacowany jest na 11,7 mln ton, z Polską na czele, która notuje wzrost produkcji o 22%, łącznie 4,17 mln ton, podczas gdy Francja jest na trzecim miejscu z prawie 1,4 miliona ton (+3%).

We Włoszech najbardziej rozpowszechnionym jabłkiem jest Golden Delicious o żółtym kolorze i chrupiącym miąższu, którego produkcja wynosi ponad 729 milionów kilogramów, a następnie Gala z typowymi czerwonymi odcieniami oczekiwana na ponad 378 milionów kilogramów w 2021 r. przez Red Delicious z jędrna i jednolita czerwona i około 194 milionów kilogramów w tym roku, ale również bardzo popularne są zielono-kwaśna babcia z ponad 115 milionami kilogramów i Fuji z ponad 152 milionami kilogramów, które są jednymi z ostatnich zebranych pod koniec sezon w październiku.

Źródło: Coldiretti Lombardia

Włosi tym roku zbiorą tylko jedną szóstą produkcji gruszek?!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Włosi tym roku zbiorą tylko jedną szóstą produkcji gruszek?!

Zmowa cenowa na rynku jabłek przemysłowych?! UOKiK skontroluje skupy