w ,

Zdziwisz się, ilu sadowników wciąż jest w trakcie zbiorów!

Kończy się październik i widać puste sady – czy oby na pewno? Każdy z sadowników co roku stawia sobie za cel, zakończenie zbiorów jabłek do „Wszystkich Świętych”. Informacje, na temat końca zbiorów są bardzo zróżnicowane.

Na początku października jeden z portali sadowniczych informował, iż zbiory jabłek zbliżają się ku końcowi. Informujemy Państwa, że bardzo ciężko jest określić jednoznacznie, kiedy konkretnie będzie koniec zbiorów, ponieważ każdy sad rządzi się swoimi prawami.

Małe i średnie gospodarstwa, gdzie nie brakło rąk do pracy, informują nasz portal, że zbiory są zakończone lub w tym tygodniu będą się kończyć.

Duże gospodarstwa mają więcej pracy i czasami nie wystraczającą ilość pracowników, w związku z tym zbiory u nich będą trwać jeszcze od kilku do kilkunastu dni.

Ciężko jednoznacznie określić koniec zbiorów  jabłek w Polsce. Wszystko zależy od ilości siły roboczej oraz organizacji w gospodarstwie.

Wdg. przeprowadzonej ankiety w dniu 26 października 2020 roku, wśród sadowników na grupie facebook “Sadownictwo – doradztwo”, jasno wynika, iż wielu sadowników wciąż zrywa jabłka:

Na pytanie „Zakończyłeś zbiory jabłek” odpowiedziało 150 osób „Tak”, natomiast 147 osób „Nie”.

Praktycznie taka sama ilość uczestników ankiety wskazuje, iż zbiory w ich sadzie zostały zakończone, co uczestników ankiety wskazujący, że jeszcze trwają. Różnica głosów jest minimalna i wynosi zaledwie 3 głosy.

A jak przebiega zbiór jabłek w Waszych sadach?

Zdjęcie ilustracyjne artykuł: Grzegorz Żółcik

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zmniejszenie płatności dla większych gospodarstw rolnych na rzecz wspierania małych gospodarstw i młodych rolników.

Chciał przewieźć środki chwastobójcze do Polski z Ukrainy. KAS udaremniła przemytu.