w , ,

Wszyscy na siłę chcą na tym rynku zaistnieć odmianami, które jeszcze się nie nadają do zbioru – Piotr Korczak

W szkółce ARNO odbyło się spotkanie Ryszarda Nowakowskiego z sadownikiem Piotrem Korczakiem. Podczas rozmowy została poruszona kwestia dotycząca zbyt wcześnie zrywanych odmian podawanych do konsumpcji, jak również ocenie zostały odmiany, którymi sadownicy powinni się zainteresować w większym stopniu. Cała rozmowa jest dostępna dla Państwa w formie filmu lub tekstu opublikowanego niżej.

Ryszard Nowakowski: Jesteśmy w kwaterze gali, tej odmiany, która jest numer jeden obok Golden… Ale o jakich odmianach powinniśmy rozmawiać w perspektywie najbliższych lat.

Piotr Korczak: Na tym rynku eksportowy w zasadzie są karty rozdane jest to Gala i odmiany twarde, czerwone, gdzie znajdują swoich nabywców na całym świecie. Jeżeli chodzi o rynek krajowy, to ja jestem zwolennikiem wszystkich, odmian które po prostu konsument zaakceptuje. Muszą być to odmiany smaczne i dobrze podane niezrywane zbyt wcześnie. Mówimy tutaj zbyt wcześnie zrywanych jabłkach, które na kilka tygodni odbiją potencjalnego klienta od naszego gatunku, który uprawiamy. Umiejętny sposób, albo nieumiejętny wyeliminowały odmiany letnie, których w zasadzie w Polsce nie ma, w związku z tym szczególnie w tym roku powstała taka dziura bezowocowa i wszyscy na siłę chcą na tym rynku zaistnieć odmianami, które jeszcze się nie nadają do zbioru. Nie przychodzą żadnych testów skrobiowych ani brix, w związku z tym jest to towar podawany za wcześnie. Uważam to za Działanie niepożądane.

Piotr Korczak: Na krajowym rynku ja uważam, że powinno nawet kosztem braku towaru w sklepach wstrzymać się z podawaniem zbyt wcześnie odmian nie gotowych do spożycia. To jest duży problem w polskiej sieciach myślę, że dosyć łatwy do opanowania i do zarażenia, bo tych dostawców w końcu nie ma tak dużo. Wszyscy się godzą – godzimy się na to, że ten towar podajemy w nieodpowiedniej dojrzałości. Borówka rośnie, wszyscy kochamy borówkę, spożycie w całym świecie borówki rośnie, ale borówki nikt nie sprzedaje na zielono, natomiast jabłko niestety pod różnymi nazwami i w różnej dojrzałości na półkach sklepowych możemy spotkać taka sytuację, która nie powinna mieć miejsca i o tym wszyscy wiemy i wszyscy to robią.

Ryszard Nowakowski: Jest apel do tych, którzy odpowiadają za dostarczanie do supermarketów, jak i same supermarkety, które to jabłko podają. Przecież tam są specjaliści, którzy o tym doskonale wiedzą. Odmiana, która jest 3-4 tygodnie przed dojrzałością konsumpcyjną zbierana nie nadaje się do konsumpcji.

Piotr Korczak: A jeżeli rozmawiamy o gatunkach, to ja uważam, że ta nasza branża się absolutnie broni, ale musimy jednak chyba spróbować troszeczkę nowych nie tylko odmian, ale nowych gatunków być może to będzie borówka, być może to będzie truskawka pod osłonami, być może to będzie malina, być może to będzie gruszka.

Ryszard Nowakowski: Pozwoli to zabezpieczyć ekonomiczną sytuację naszych gospodarstw. Wymieniłem tą pierwszą trójkę, ale za pierwszą trójkę są takie odmiany jak cała grupa jonagoldów szampiona, to są odmiany, które do niedawna były w tej pierwszej piątce wymieniane. Odmiana, która cały czas nie zeszła i jest grupa sadowniku, która nadal o to pyta to jest odmiana Idared.

Piotr Korczak: Nie bez kozery wymieniłeś szampiona, który jest w ogóle moim konikiem i ja jestem fanem szampiona, to jest odmiana, która jest w Polsce potrzebna i podawana od jesieni do końca jej obecności w chłodniach. Sklepy wymagają tej odmiany dłużej, niż ona jest w chłodnia. Szampion jest potrzebny to z różnych względów raz, że jest smaczna dwa, że na krajowym rynku zachowuje się bardzo dobrze, no i jest znana. Jeżeli Gala idzie troszeczkę cenowo do góry nic nie stoi na przeszkodzie, żeby krajowe również taką tendencję wykazały.

Ryszard Nowakowski: Jako szkółka, wymaga się od nas, żeby podać odpowiednie drzewka tak ja myślę, że tutaj konsument wymaga też dobrego podania jabłek, które później na półce chciałby znaleźć, żeby one były podane w odpowiednim terminie o poprawnych parametrach.

Zapraszamy do odsłuchania filmu niżej, w którym zostały poruszone jeszcze kwestie braku jabłek w Europie oraz zakładania sadów przemysłowych:

Kontakt ze szkółką drzewek ARNO w kwestii dostępnych odmian w ofercie jesień 2023:

📞 514 779 724
📞 603 795 994
📞 607 693 777
☎️ 48 66 11 779
📲 messenger
📬 szkolka@arno.agro.pl
Czytaj również:
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kompaktowy ciągnik LOVOL M404

Śliwki, jabłka i gruszki na rynku droższe niż przed rokiem