w , ,

Od wielu lat jak nie wiedzieliśmy co sadzić, to sadziliśmy Gale. W tym roku są perspektywy na uzyskanie zadowalających cen – Piotr Korczak

Spotkaliśmy się w szkółce Arno z Ryszardem Nowakowskim oraz sadownikiem Piotrem Korczakiem, aby porozmawiać o przyszłości odmiany Gala.

Odmiana Gala jest w tej pierwszej trójce. Już od kilku lat obserwujemy dalszy rozwój tej odmiany w polskim sadownictwie, które w tej chwili no powiedzmy sobie jest na jakimś zakręcie … – informuje Ryszard Nowakowski.

Od wielu lat, jak nie wiedzieliśmy, co sadzić, to sadziliśmy galę. Często ją przeklinaliśmy ze względu na wielką podatność na choroby kory i drewna oraz na jednak mimo wszystko zbyt niskie uzyskiwane za nią ceny. Ta sytuacja się troszeczkę odwróciła w ostatnim sezonie. Widzimy to również w tym najbliższym sezonie, czyli ten 2023/24 kiedy rynek światowych jabłek jest w tej chwili pusty i pierwszą odmianą w takim dużym wolumenie, którą możemy zagospodarować na rynkach światowych jest to odmiana Gala, której nie trzeba promować, bo ona jest wypromowana od wielu lat. Oczywiście są różne sporty gali w tej chwili trwają zbiory Dark Barona, w najbliższych dniach zbiory Schnico Red. No i wszyscy czekamy z niecierpliwością na ten podstawowy strzał galowy, czyli sporty paskowane. Wiążemy spore nadzieje z tym rokiem ze względu na to, że istnieje duża szansa i są perspektywy na uzyskanie zadowalających cen. Także ten start jest bardzo ważny! – mówi sadownik, Piotr Korczak.

Oczywiście sadownictwo wszędzie na świecie ma przyszłość, ale w takim wolumenie, który jesteśmy w stanie zagospodarować na rynkach krajowych i na rynkach eksportowych. Ta może sztucznie wywołana nadprodukcja, której tak naprawdę nigdy nie było, spowodowała drastyczne spadki cen [ … ] Dużo sadów w tym roku nie zaowocowało albo słabo zaowocowało, plus ta infekcja gdzieś tam w połowie maja która nie została wychwycona przez wszystkich, spowodowała, że mamy bardzo dużo parcha w kraju. Dostępność jabłka w dobrej jakości będzie dużo niższa, więc to już dzisiaj trzeba chyba wyraźnie powiedzieć, że dla tych, którym udało się zrobić dobrą produkcję to może być dobry rok [ …] Ja myślę, że ten rok pokaże, że tych jabłek dobrej jakości, które trafią na polski rynek, czy rynek w eksporcie, czy rynki zagraniczne będzie zdecydowanie niższa ilość łącznie – dodaje sadownik, Piotr Korczak.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu niżej, gdzie sadownik Piotr Korczak wraz z szkółkarzem Ryszardem Nowakowskim, rozmawiają na temat odmiany Gali i aktualnej sytuacji w sadownictwie:

Kontakt ze szkółką drzewek ARNO w kwestii dostępnych odmian w ofercie jesień 2023:

📞 514 779 724
📞 603 795 994
📞 607 693 777
☎️ 48 66 11 779
📲 messenger
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dopłaty do nawozów – rozpoczęły się wypłaty

Sekatory elektryczne do cięcia krzewów borówki, maliny, jeżyny oraz pozostałych jagodowych.