w , ,

Szczepienie drzew owocowych w szkółce

Szczepienie drzew owocowych to zabieg polegający na połączeniu zrazu z odmiany szlachetnej, dającej dorodne i smaczne owoce, z podkładką gwarantującą zdrowotność drzewa. Poprzez szczepienie uzyskuje się większość obecnie sprzedawanych drzew owocowych.

Odwiedziliśmy szkółkę ARNO Państwa Nowakowskich w Lewiczynie, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć, jak wygląda szczepienie w ręku przyszłych drzewek dla sadowników.

Rozpoczęliśmy na początku lutego sezon szczepienia w ręku. Coraz więcej sadowników poszukuje drzewek dwuletnich, dlatego wchodzimy naprzeciw i zwiększamy ilość produkowanych drzewek jako dwuletnie. Nie używamy do szczepienia żadnych maszyn, pracowników szkolimy, aby wykonywali prace manualnie. Podkładki odpowiednio zabezpieczamy i przechowujemy w chłodni, w oczekiwaniu na odpowiedni moment wsadzenia – informuje Ryszard Nowakowski, szkółka ARNO.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez @arno_szkolka

Podkładki jakie wykorzystujemy do szczepienia to głównie podkładki karłowe M-9 i B-9, podkładkę M-26 produkujemy w mniejszej ilości, gdyż mniej sadowników jej poszukuje. Bardzo wielu sadowników decyduje się na B-9. Podkładkę B9 wprowadziliśmy w szkółce kilka lat temu. Podkładka B9 została specjalnie ściągnięta przez nas ze Stanów Zjednoczonych oraz posiadamy własny matecznik do tej podkładki. Kiedyś w matecznikach nie ukorzeniała się zbyt dobrze, ponieważ brakowało wiedzy i technologii, na ten moment wiele się zmieniło. B9 to dobra alternatywa do podkładki M9, ponieważ sadzimy coraz gęściej sady. Serdecznie polecamy tę podkładkę również w grubo-owocowych odmianach, ponieważ nie produkuje ona przerostów – informuje Ryszard Nowakowski ze szkółki ARNO.

Zapraszamy do obejrzenia video jak zaczyna się produkcja wysokiej klasy drzewek jabłoni:

Kontakt ze szkółką drzewek ARNO w sprawie zamówień:

☎️  607 693 777 ; 48 66 11 779

📍05-622 Belsk Duży LEWICZYN 77 a koło Grójca

📬 [email protected]

www.arno.agro.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Są zapowiedź niskich cen owoców jagodowych !

Złodzieje z Błędowa, którzy ukradli Ursusa wpadli na gorącym uczynku !