w ,

Śliwki, jabłka i gruszki na rynku droższe niż przed rokiem

W Broniszach jest pełen asortyment owoców i warzyw, popyt umiarkowany. Owoce są tańsze niż przed rokiem, krajowe owoce – nieco droższe – informuje ekspert rynku hurtowego Maciej Kmera.

O ponad 6 proc. droższe niż przed rokiem są krajowe owoce. Jak zaznaczył Kmera, dotyczy to prawie wszystkich odmian śliwek, jabłek i gruszek.

Najbardziej podskoczyła cena śliwek – bo aż o ponad 114 proc. Przed rokiem śliwki sprzedawane były w cenie 1-2,5 zł, teraz trzeba za nie zapłacić 2,5-5 zł/kg.

Jak zauważył Kmera, zazwyczaj początek września w handlu na rynku jest „dość słaby”, bo powroty po wakacjach, początek szkoły i związane z tym zamieszanie organizacyjne. Ale sytuacja stabilizuje się i już widać ożywienie na rynku. Oferowany jest bogaty asortyment owoców i warzyw, są produkty wyselekcjonowane i one są droższe, ale można też kupić tańszy towar, który też znajduje swojego klienta.

Jeżeli chodzi o krajowe owoce, to utrzymują się dość wysokie ceny jabłek odmian letnich nawet do 4,5 zł/kg za najlepsze odmiany – poinformował ekspert. Dodał, że duża jest rozpiętość cenowa śliwek krajowych od 2,5 do 5 zł/kg, zależy ona „od nalotu i smakowitości”.

Na rynku malin po okresie dość wysokich cen nastąpiło duże zróżnicowanie. Owoce najwyższej jakości pochodzące z upraw tunelowych kosztują nawet 32 zł/kg ale równolegle można kupić maliny gruntowe za 15 zł/kg.

Niepokojące są informacje o pojawiających się dużych dostawach malin niewiadomego, obcego pochodzenia w cenie nawet 13 zł/kg w hurcie – zaznaczył Kmera.

źródło: polskieradio24.pl / PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszyscy na siłę chcą na tym rynku zaistnieć odmianami, które jeszcze się nie nadają do zbioru – Piotr Korczak

W sobotę zacznie się prawdziwa jesień.