w

Truskawki tanie a koszty produkcji ogrodniczej dwukrotnie wyższe niż rok temu

Fresh ripe strawberries ready for sale at the local market

Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, zamieścił w Polskiej Agencji Prasowej tekst, promujący polskie truskawki i obalający pięć rzekomych mitów.

Ceny truskawek niższe niż przed rokiem?

Pierwszym z tych mitów mają być rosnące ceny. „Tegoroczne polskie truskawki są tańsze niż w ubiegłym roku. Pierwsze krajowe owoce można było kupić w cenie detalicznej ok. 35 zł za kg. W ubiegłym roku ceny przekraczały 45 zł za kg. W połowie maja średnia cena spadła już poniżej 30 zł za kg. Wzrost podaży owoców sprawia, że dalej będzie malała” — czytamy.

Gdy spojrzymy na zestawienia cen hurtowych na giełdzie w Broniszach 13 maja 2022 r. i zestawimy je z cenami z 13 maja 2021 r., to faktycznie widać spadki w tym roku. Obecnie cena minimalna w hurcie to 15 zł, maksymalna 20 zł, a przeciętna 18 zł za kg. Rok temu było to odpowiednio: 26 zł, 32 i 30 zł. Gdy natomiast cofniemy się do 5 maja, było to 18 zł, 25 zł i 20 zł, a 5 maja 2021 r. 18 zł, 22 zł i 20 zł.

Problemów nie brakuje

Sytuacja na rynku rolniczym jest jednak obecnie bardzo zmienna i niepewna, więc nie można wykluczyć różnych scenariuszy. Jednym z największych problemów jest brak rąk do pracy. Plantatorzy narzekali już w ubiegłych latach, a teraz doszła jeszcze wojna i powrót do swojego kraju wielu Ukraińców.

Szacujemy, że nawet 90 proc. pracowników sezonowych przy zbiorach to osoby pochodzące z Ukrainy. Teraz ich nie ma, bo wrócili do kraju. Przy szparagach już widać niedobory, prawdopodobnie tak też będzie przy zbieraniu truskawek – przyznał w rozmowie z Business Insider Polska Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

– Nie ma prostego przełożenia, że jedna grupa zastąpi drugą. Pracownicy, którzy wyjechali, to w większości mężczyźni będący tu z powodów zarobkowych. Teraz to uchodźcy wojenni, którzy mają inne motywacje, a wielu z nich liczy na szybki powrót do kraju – dodawał.

Trudności przed producentami owoców i warzyw jest jednak znacznie więcej.

Koszty produkcji ogrodniczej są co najmniej dwukrotnie wyższe niż rok temu. Zdrożało wszystko, nie tylko nawozy czy paliwa, w górę poszły też np. ceny opakowań – mówił w rozmowie z Business Insider Polska Grzegorz Pagacz, właściciel farmy smaczneowoce.pl z Białej koło Wielunia.

Ceny będą rosły

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w Polsce sięgnęła rekordowych 12,4 proc. Zdaniem Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi jej szczytu należy spodziewać się na jesieni.

Poziom wzrostu cen żywności rok do roku myślę, że może sięgnąć 25-30 proc., jeśli się nic nie zmieni na Wschodzie, bo to jest niezwykle istotne” – stwierdził Kowalczyk.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jeden komentarz

Targowisko w Przybojewie rusza

Przymrozki będą wracać przez kilka kolejnych nocy