Cięcie mechaniczne coraz chętniej jest stosowane nie tylko w młodych nasadzeniach, ale i również w starszych kwaterach. Cięcie może odbywać się za pośrednictwem pił lub listw tnących. Piły i listwy można ustawić pod określoną wysokość, szerokość, nachylenie i kąt cięcia. Godzina pracy maszyny do cięcia mechanicznego w sadzie, na początku roku 2021 kosztowała od 150 zł do 200 zł.
Na koniec sezonu 2022 ceny za usługę cięcia mechanicznego sadu wynoszą od 180 do 300 złotych za godzinę.
Jak informują osoby świadczące usługi, cena za usługę wzrosła wraz z wzrostem kosztów: paliwa, części, serwisu i ludzkiej pracy.
Co do stawek za usługę, warto nadmienić, że sadownicy z dużym doświadczeniem w cięciu mechanicznym mają wyższe stawki, a Ci rozpoczynający swoją przygodę z cięciem mechanicznym – niższe.
Maszyna do cięcia jest w stanie zrobić 1 hektar w ciągu półtorej godziny, ale wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju nasadzenia, rozstawu drzew, przejazdów, wieku sadu, wysokości słupów – czynników jest wiele. Wielu sadowników informuje, że im szybsza prędkości cięcia maszyny tym słabsza jakość wykonania tego otóż cięcia.
Tnę sady piłami mechanicznymi około 6 lat. Usługę cięcia wykonuje w starym sadzie w półtorej godziny. Mam duże doświadczenie i gwarantuje jakość wykonanej usługi – informuje Pan Łukasz.
Tnę sady listwą od 7 lat. Średnio hektar sadu robię w ciągu dwóch godzin, natomiast zaznaczam, że wszystko zależy od wieku i prowadzenia sadu – informuje Pan Kamil.
Świadczę usługi cięcia listwą, wokoło dwie godziny robię hektar – informuje Pan Grzegorz.
Pamiętać należy, iż, mimo wykonanej pracy maszyny, będzie konieczna korekta ręczna w sadzie.
Eksperci od cięcia mechanicznego twierdzą, że cięcie mechaniczne jest bardzo korzystne dla drzew, ponieważ hamuje wzrost a jednocześnie sprzyja zapąkowaniu. Cięcie tego typu maszynami wykonujemy do kwitnienia.
Cięcie mechaniczne w modzie ! Z jaką prędkością wykonuje się usługę ?