w ,

Cięcie zimowe – kto kończy, a kto zaczyna?

Sezon cięcia zimowego w sadach rusza głównie na przełomie grudnia i stycznia. Na grupie facebook “Sadownictwo – doradztwo” zorganizowana została ankieta, mająca na celu sprawdzenie na jakim etapie są obecnie sadownicy w cięciu swoich sadów jabłoniowych.

Sadownicy zostali zapytani w ankiecie:

W ankiecie 12 lutego 2022 roku wzięło udział niespełna 250 sadowników.

38%  ankietowanych wskazuję, że jest w połowie prac cięcia zimowego. Niewiele mniej bo 30% ankietowanych osób wskazuje, że dopiero rozpoczyna prace.

Dość spory odsetek ankietowanych 16% wskazało również, że zakończyło prace związane z pielęgnacją sadów zimą. Niewielka liczba sadowników 9% wskazuję, że kończy prace pielęgnacyjne związane z cięciem. Najmniejszy udział procentowy 6% ma odpowiedź, iż w ty roku sadownicy nie wykonują cięcia.

Zapytaliśmy dodatkowo dwóch różnych sadowników z różnych terenów, ale mających podobny areał: „Jak w praktyce przebiega praca w ich gospodarstwie?”.

Rozpocząłem cięcie w grudniu. Gale zostawiam na sam koniec. Zaczynam zawsze ciąć od starszych kwater. Planuję zakończyć za dwa tygodnie, dzisiaj skończę doły a potem zostaną góry z platformy. W tym roku wyrwałem Idareda – informuje sadownik z Chynowa.

Dopiero zacząłem cięcie ręczne. Tnę dopiero dwa tygodnie a skończę pewnie, gdzieś koniec maja – informuje sadownik z Białej Rawskiej.

Zapraszamy również do materiału:

Poprawne cięcie zimowe w sadzie…

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kowalczyk, Morawiecki i Wojciechowski – kto da więcej rolnikom?

Henryk Kowalczyk: nie możemy samodzielnie zrobić dopłat np. do nawozów.