w

Sadownicy wstrzymajcie się z dostawami jabłek deserowych w niskich cenach!

Kilkanaście dni temu wspólnie z Agro Unią, ZSRP zorganizował protest pod zakładem przetwórczym w Kozietułach. Jego celem było zapobieżenie zapowiadanej dużej obniżce cen skupu jabłek do przetwórstwa. Przy przeciętnym zainteresowaniu sadowników udało się zapobiec spadkowi. Zapowiedzieliśmy wówczas, że jeśli próby będą się nadal pojawiały ponowimy akcję.

Zapowiedzieliśmy też, że jeśli podobne zachowania będą miały miejsce na rynku jabłek deserowych, to również będziemy protestować.

Z tego powodu na plany kilku największych sieci handlowych, próbujących wymusić na dostawcach deklarację całosezonowych dostaw po bardzo niskich cenach, podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu pikiety pod siedzibą największej sieci detalicznej  w Polsce. Odbędzie się ona 14 września o godz. 10:00 przy ul. Dolnej 3 w Warszawie. Jesteśmy przekonani, że polscy sadownicy licznie na nią przybędą.

Jeśli ta akcja nie spowoduje innego traktowania dostawców,  a w konsekwencji sadowników, przeprowadzimy kolejne protesty. Nie wykluczamy nawet blokady dostaw na platformy logistyczne.

Akcja ta będzie też ostrzeżeniem dla innych sieci. Wszyscy, którzy zdecydują się na tego typu działania, będą przez nas piętnowani. Niezależnie czy będzie to podmiot francuski, niemiecki, czy polski.

Ufamy również, że solidarność z nami wykażą wszyscy dostawcy do sieci handlowych – grupy producenckie, firmy handlowe i indywidualni sadownicy.

Jeśli natomiast dotrą do nas sygnały, że wśród dostawców znajdą się tacy, którzy mimo walki polskich sadowników także o ich los, zgodzą się na tak niekorzystne warunki, to nasze działania będą również skierowane przeciwko nim. Zrobimy to niezależnie czy będzie to podmiot z Grójecczyzny, Lubelszczyzny, Sandomierza, czy jakiegokolwiek innego rejonu.

Zwracamy się też do wszystkich polskich sadowników o wstrzymanie się z dostawami do podmiotów oferujących niskie ceny zakupu i opamiętanie się z dawaniem ogłoszeń na krajowych i zagranicznych portalach handlowych o sprzedaży jabłek po niskich cenach. Takowe też się pojawiają. Będziemy je piętnować z równą mocą jak nieakceptowane zachowania przetwórni, sieci handlowych i dostawców.

Ufamy, że w tym zapowiadającym się bardzo trudnym sezonie wszyscy staniemy na wysokości zadania i nasza aktywność nie będzie widoczna tylko w Internecie, ale także w masowym udziale w organizowanych akcjach.

To jest ostatni moment na podniesienie głowy i powiedzenie: STOP ŁOBUZERCE W HANDLU JABŁKAMI!!!

Mirosław Maliszewski

Prezes Związku Sadowników RP

PROTEST! POLSKI SADOWNIK NIE MA REALNEGO WPŁYWU NA CENĘ OWOCÓW W SKLEPIE!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy nie wstyd proponować stawki za jabłka sadownikom poniżej kosztów produkcji? Rajpol kupi Gale za 1 zł/kg?!

W sadach brakuje pracowników. Stawki rosną, a chętnych brak!