w

Sadownicy strajkowali w Brukseli! Producenci otrzymują mizerne pieniądze za owoce, gdy sklepy mają wysokie marże!

Konwój około 50 traktorów prowadzonych przez producentów owoców z całej Belgii przybył w tym tygodniu do Brukseli. Sadownicy strajkowali, aby otrzymywać większy udziału w marżach generowanych przez sprzedaż jabłek i gruszek w krajowych supermarketach.

„Owoce, które nas opuszczają, kosztujące 0,50 euro za kilogram, kończą na cenie dla konsumenta  2 euro” – powiedział RTBF. „Marginesy są dostępne. Konsument nie musi płacić więcej za belgijskie owoce. Wystarczy, aby marże były sprawiedliwie rozdzielone między każdego aktora w sektorze”.

Sadownicy wysypali skrzynki z jabłkami na próg Comeos w proteście przeciwko narastającemu kryzysowi w branży.

Koszty produkcji jabłek i gruszek gwałtownie wzrosły od zeszłego roku ze względu na rosnące koszty energii elektrycznej, której producenci potrzebują do przechowywania owoców.

W obliczu niezrównoważonych kosztów niektórzy sadownicy zamiast sprzedawać swoje plony ze stratą, decydują się na wyrwanie  jabłoni. Według Bel RTL około 15% plantacji jabłek w całej Belgii zostało już tej zimy wyrwanych.

Jean-Luc Dardenne, producent z Meeffe w prowincji Liège, powiedział RTBF, że lokalni producenci są odrzucani na rzecz importu z zagranicy.

„W Belgii zawsze produkowaliśmy jabłka” – powiedział. „Jesteśmy znani na całym świecie z naszej produkcji jabłek i gruszek. Nonsensem jest nie produkować tutaj i sprowadzać zamiast tego jabłka z Nowej Zelandii, Republiki Południowej Afryki lub innych miejsc.”

Dyrektor naczelny Comeos, Dominique Michel, zaprzeczył, jakoby belgijskie supermarkety wybierały importowane produkty zamiast lokalnie uprawianych owoców.

„Jesteśmy najlepszymi partnerami belgijskich sadowników” – powiedział. „Nie mniej niż 93% gruszek na półkach naszych supermarketów jest pochodzenia belgijskiego, a w przypadku jabłek jest to 68%”.

Comeos powiedział, że spadek cen lokalnie uprawianych produktów wynikał częściowo z załamania rosyjskiego i ukraińskiego rynku eksportowego w wyniku walk między dwoma narodami. W oświadczeniu zacytowano badanie przeprowadzone przez Price Observatory, według którego marża zysku w belgijskim handlu owocami wynosi zaledwie 1,29%.

Obecnie planowane są konsultacje między Comeos a producentami w celu uwzględnienia skarg sadowników.

Zdjęcie: Laurie Dieffembacq/Belga

źródło: https://www.thebulletin.be

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Ostrzeżenie przed silnym mrozem! Może spaść do minus 16 stopni Celsjusza.

Prezes Kampol-Fruit tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Przeszukano firmę i prywatne mieszkania.