w ,

Ochrona gruszy przed miodówką zaczyna się już teraz !

FOTO: IPSAD

Ochrona gruszy przed miodówką gruszową plamistą (Cacopsylla pyri) przy ograniczeniu stosowania chemicznych insektycydów nie jest prostym wyzwaniem.

Lustracja i zabiegi ochronne powinny odbyć się już w okresie zimy i przedwiośnia w fazie spoczynku.  

W lutym i w marcu zabieg ochronny powinien być wykonany w czasie, gdy przez  3-4 dni temperatura przekroczy 10 stopni i próg zagrożenia przekroczy 15 miodówek z 35 gałęzi.

Preparaty do stosowania :

Kaolin był stosowany już dawno temu. Ma swoje zalety i wady. Główna wada to trudno zmywalny osad oraz fakt, że nie można go stosować w pobliżu zbioru. Mechanizm polega na odstraszaniu jaj.

Podanie produktów olejowo mineralnych i zastosowanie w okresie przedwiośnia może przyczynić się do ograniczania liczebności składanych jaj.

Pyretrioidy mogą mieć TYLKO zastosowanie jeśli jest duże nasilenie występowania szkodnika.

Czy stosować środek zwilżający? – Tutaj, należy czytać etykiety co z czym można połączyć aby zwiększyć efektywność zabiegu.

Podsumowując z walce z miodówką gruszową ważny jest regularny monitoring, wczesny termin zwalczania, który powinien odbywać się już na przestrzeni zimy i przedwiośnia. Musimy mieć też umiejętność rozpoznawania stadiów rozwojowych owada i stosować zabiegi już na najmłodsze stadia rozwojowe. Pamiętajmy też o unikaniu stosowania produktów nieselektywnych, które zagrażają owadom pożytecznym.

Przypomnijmy również, że IPSAD informował Państwa za pośrednictwem FB o zagrożeniu ze strony miodówki już 16 lutego 2022 roku:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Biedronka rezygnuje z produktów rosyjskiego i białoruskiego pochodzenia

Ustawa dotycząca zatrudniania obywateli Ukrainy