w

Nie ma jabłek deserowych na Ukrainie!

Zbiory jabłek na Ukrainie w sezonie 2019/20 były jednymi z najniższych w ciągu ostatnich 10 latach, a wolumen eksportu spadł trzykrotnie. Jednocześnie już w nowym sezonie, ze względu na trudne warunki pogodowe panujące w kraju późną wiosną i wczesnym latem, nadal brakuje jabłek wysokiej jakości.

Taką opinię wyraził szef projektu „APK-Inform: Warzywa i Owoce” Ołeksandr Chorev podczas dziesiątej konferencji „Apple Business of Ukraine-2020”, która odbywa w miejscowości Weterynaryjnej w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Organizatorem wydarzenia jest projekt „APK-Inform: Warzywa i Owoce”.

Warunki pogodowe są głównym regulatorem produkcji jabłek, a w bieżącym sezonie na Ukrainie mrozy i brak opadów przysporzyły wielu problemów ukraińskim sadownikom. Sadownicy byli w zasadzie gotowi na przymrozki w maju, ale nie na ujemne temperatury na początku lata, które odnotowano w tym roku. Ponadto w ciągu 3-letnich miesięcy na Ukrainie występowała minimalna ilość opadów, która również nie przyczynia się do dobrych zbiorów jabłek. Dlatego drugi rok z rzędu na ukraińskim rynku brakuje jabłek wysokiej jakości – tylko 17% zbiorów, według naszych szacunków, będzie w bieżącym sezonie wysokiej jakości. Według prognoz analityków APK-Inform, produkcja jabłek w sezonie 2020/21 będzie nadal spadać i wyniesie nie więcej niż 1,2 ml ton, czyli znacznie mniej niż rekordowe zbiory sezonu 2018/19, kiedy ukraińscy sadownicy zebrali prawie 1,5 mln ton jabłek – zaznaczył. w swoim przemówieniu na konferencji Alexander Khorev.

Szef projektu APK-Inform: Warzywa i Owoce skupił się również na przeglądzie najpopularniejszych odmian jabłek na rynku ukraińskim.

Ukraińcy najwięcej produkują jabłek odmiany Golden Delicious, której nasadzenia zajmują powierzchnię 27%, 16% zajmuje odmiana Idared, 14% odmiana Gala i 13% odmiana Jonagold i Renet Simirenko.

Mówiąc o perspektywach eksportowych jabłka ukraińskiego w sezonie 2020/21 Aleksander Chorev zaznaczył, że ceny na rynkach zagranicznych będą równe cenie jabłka na rynku krajowym.

Na tej podstawie, np. w minionym sezonie, kierunek eksportu ukraińskiego jabłka szybko się rozwinął i obecnie obejmuje 36 krajów, ale też szybko traci na znaczeniu. Jednocześnie, jeśli ukraińscy producenci odejdą od pomysłu jednorazowych dużych zarobków, to wolumen ukraińskiego eksportu jabłek w sezonie 2020/21 powinien wzrosnąć, a faworytami eksportu pozostaną odmiany Gala i Fuji – wyjaśnił szef projektu APK-Inform : warzywa i owoce”.

źródło: east-fruit.com

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ARiMR: Ponad 3 mld zł na kontach rolników

Ile kosztują drzewka jabłoni w szkółce na jesieni?