w

Ukraina będzie sprzedawać jabłka do POLSKI!?

Strategia wejścia na nowe rynki przez producentów jabłek ukraińskich opiera się nie na niskich cenach, ale na wysokiej jakości produktu. Ukraińskie jabłko aktywnie zdobywa nowe rynki. Ostatnio informowano o początkach systemowej dostawy ukraińskich jabłek na tak wymagające rynki jak Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ponadto ukraińskie jabłko jest już zakorzenione na rynkach Szwecji i Wielkiej Brytanii i aktywnie znajduje drogę na inne drogie rynki.

Jednocześnie, w przeciwieństwie do podboju rynków zbóż, strategia wejścia na nowe rynki przez sadowników ukraińskich nie opiera się na niskich cenach, ale na produktach wysokiej jakości. W rezultacie inne kraje świata zaczynają aktywnie interesować się ukraińskim jabłkiem, więc geografia wywozu tych owoców po pierwszych trzech miesiącach sezonu 2018/19 jest już bardzo szeroka.

 

Pomimo tego, że ilość dostaw jabłek jest wciąż stosunkowo niska, nie daje ona spokoju wielu konkurentom. Szczególnie zainteresowani są polscy sadownicy, którzy z uzasadnionych powodów boją się konkurencji ze strony Ukrainy. Jednocześnie, według ekonomisty działu inwestycyjnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Andrieja Jarmaka, polscy ogrodnicy nie powinni się o to martwić, ponieważ dwa sąsiednie kraje pracują trochę w różnych segmentach działalności jabłek.

„Polska firma jabłkowa została początkowo założona po to, by sprzedawać tanie, średniej jakości produkty na rynek rosyjski. Teraz z powodzeniem odwraca się w innym kierunku i aktywnie obniża ceny na światowym rynku jabłek, eksportując średnio 100 razy więcej jabłek niż eksport z Ukrainy. Dlatego też polscy eksporterzy owoców mogą nawet nie zauważyć jeszcze Ukrainy, ponieważ mają ogromne ilości i niskie ceny „, mówi Andrei Yarmak.

Jednocześnie Ukraina może skoncentrować swój biznes jabłkowy na sprzedaży produktów w drogim segmencie, dzięki korzystniejszym warunkom produkcji bardziej kolorowego jabłka o wyższym poziomie BRIX, szerszej gamy odmian, gdzie naszymi konkurentami są Stany Zjednoczone, Włochy, Portugalia, Nowa Zelandia, Republika Południowej Afryki i Chile. Polska nie jest w stanie wyprodukować takiego jabłka, a nawet co roku przywozi określoną ilość takiego jabłka. Dlatego uważam, że z czasem Ukraina będzie w stanie dostarczyć rocznie na polski rynek około 1 tys. Ton jabłek najwyższej jakości „- prognozuje ekspert.

Według analityków EastFruit Polska importuje rocznie 15-20 tysięcy ton jabłek najwyższej jakości, głównie z Włoch. To jabłko Polska kupuje po cenach od 1 USD za kg i więcej. Jednocześnie polskie jabłko już z dostawą do Indii sprzedaje za 75 US centów za kg, a do krajów UE Polska, z reguły, sprzedaje jabłko za 25-35 centów za kg.

źródło: east-fruit

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sprzeciw ZSRP przeciwko podwyżkom VAT!

Zakaz stosowania neonikotynidów: tiametoksam, imidachlopryd, chlotianidyna – wykaz preparatów.