w

Kwestie dotyczące rozdysponowania gruntów, zasad przedłużania umów dzierżawy

Kwestie dotyczące rozdysponowania gruntów, zasad przedłużania umów dzierżawy i zapasów rzepaku to tematy dzisiejszego spotkania wicepremiera Henryka Kowalczyka z przedstawicielami Polskiej Federacji Rolnej z prezesem zarządu Mariuszem Olejnikiem na czele. W rozmowach uczestniczył również dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki.

Kwestie związane z rozdysponowaniem gruntów

Goście wicepremiera zwracali uwagę przede wszystkim na kwestie związane z rozdysponowaniem gruntów, które zostały wydzielone na zasadach określonych w ustawie.

Umowy dzierżawy

Kolejny temat dotyczył zasad przedłużania umów dzierżawy dla tych dzierżawców, którzy wyłączyli 30 proc. gruntów zgodnie z ustawowymi zapisami.

– Do każdego przypadku podchodzimy bardzo indywidualnie, analizując wszystkie okoliczności, w tym dotyczące racjonalnego gospodarowania i zapotrzebowania na grunty ze strony okolicznych rolników – zapewnił dyrektor Waldemar Humięcki.

Czynsz dzierżawny

Trzecim tematem, na który zwracali uwagę przedstawiciele Polskiej Federacji Rolnej, była sprawa wysokości i zasad naliczania czynszu.

– Nie możemy podejmować decyzji pod wpływem chwili i zmieniać mechanizmu. Nie jest to dobry moment, a skutki zmian, w związku ze skokiem cen w I połowie minionego roku, byłyby odczuwalne w dłuższej perspektywie czasowej – przestrzegał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa powiedział, że ewentualne propozycje zmian mogą być rozpatrywane nie wcześniej niż co najmniej po dwóch, stabilnych cenowo latach.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Bardzo tanie są jabłka, co uderza w naszych sadowników. Dlaczego?

Prognoza meteorologiczna na kolejne 7 dni (17-23 lutego 2023 r.)