w ,

Jesienne zalecenia sadownicze

Weszliśmy w okres pięknej, złotej polskiej jesieni. Jest to czas na wykonanie kilku ważnych zabiegów w naszych sadach.

W wielu sadach jabłoniowych zbiory zostały zakończone. Choć są gospodarstwa, gdzie zbiory owoców jeszcze trwają. Według przewidywań ekspertów i samych producentów spora większość zbiorów w sadach zakończyła się wraz z końcem października. W pozostałych uprawach sadowniczych trwają prace związane z porządkiem kwater, czas na wykonanie cięcia drzew pestkowych po zbiorach już się zakończył.

Jest to optymalny czas na wykonanie analiz glebowych, regulację odczynu gleby poprzez wapnowanie. Wykonanie analizy glebowej pozwoli nam na określenie prawidłowego i optymalnego nawożenia naszych sadów i dostarczenie potrzebnych składników mineralnych. Analiza dostarczy nam również informacji, w jakim stanie jest poziom poszczególnych składników pokarmowych. Należy zwrócić uwagę, że wapno używane do odkażania gleby, podniesienia pH nie jest wystarczające do zaspokojenia potrzeb roślin w ten składnik pokarmowy. W przypadku optymalnego pH gleby, ale braku wapna aktywnego pobieranego przez rośliny, należy jego brak uzupełnić, stosując między innymi siarczan wapnia, np. Siarczan wapnia ASX, Sulkalk, Agrosulca. W przypadku, gdy analiza wykaże potrzebę wapnowania, aby podnieść pH do optymalnego poziomu, możemy zastosować wapniak kornicki czy też żywą kredę, czarną kredę. Zaletą tego typu nawozów jest stabilna zmiana odczynu gleby oraz pobudzenie i rozwój fauny mikrobiologicznej.

Kolejnym ważnym zabiegiem w okresie jesiennym jest wykonanie oprysku preparatami miedziowymi, np. Miedź Plus 50 WP, Miedzian 50 WP, Nordox 750 WD. Zabieg ten pozwoli nam na zabezpieczenie ran powstałych podczas zbiorów owoców, jak i również zabezpieczy w pewnym stopniu korę drzew na okres zimy. Także ważnym zabiegiem jest dokarmianie dolistne, mamy tu na myśli bor, cynk, azot, który poprawi jakość pąków kwiatowych w przyszły sezon. Zabieg dokarmiania dolistnego należy wykonać jak najszybciej po zbiorze, póki są zielone aktywne liście.

Zabieg preparatami miedziowymi najlepiej jest wykonać dwukrotnie. Pierwszy — zaraz po zbiorach, natomiast drugi — gdy większość liści już opadnie. Taka praktyka pozwoli nam na ograniczenie chorób w przyszłym sezonie produkcyjnym. Są to bardzo ważne zabiegi w uprawie drzew pestkowych, szczególnie brzoskwiń i moreli.

W czasie zbiorów aktywnie rozwijały się szkodniki w jabłoniach. Na wielu drzewach można było zauważyć pierwsze kolonie bawełnicy koróweczki, a na młodych pędach pojawiły się mszyce. W czasie po zbiorach dobrą metodą ograniczenia tych owadów jest zastosowanie preparatów silikonowych, np. Siltac SC, NextPro, K-pak w stężeniu 0,1-0,2%. Zastosowanie preparatów chemicznych opartych na znanych nam substancjach aktywnych będzie nieskuteczna ze względu na panujące temperatury.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Grzegorz Jurkowski / www.sodr.pl

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za rok 2023 w porównaniu do roku 2022

Polben i Polonus. Nowości odmianowe porzeczki czarnej