Uprawa i pielęgnacja roślin sadowniczych wymaga wielu prac. Jedną z nich jest cięcie i formowanie koron drzew przez sadowników. Jeszcze do niedawna były wykonywane jedynie w sposób ręczny. Od kilku lat sadownicy chętniej inwestują w cięcie mechaniczne za pomocą pił konturowych i kosiarek listwowych.
Cięcie mechaniczne można wykonywać na młodych kwaterach sadów, jak i zarówno na starych drzewach. Eksperci zalecają tego typu zabiegi od trzeciego roku po posadzeniu drzew. Znaczenie mają także terminy cięć w trakcie roku kalendarzowego.
Więcej na temat zalet i wad cięcia mechanicznego przeczytacie w artykule: „Cięcie mechaniczne w sadzie – za i przeciw !”
Spotkaliśmy się z Marcelem Kalinowskim, sadownikiem świadczącym usługi cięcia mechanicznego, który zamierza powiększyć swój park maszynowy o kolejne piły do cięcia konturowego.
Maszynę włoskiego producenta posiadam od 4 lat. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na usługi cięcia mechanicznego, dlatego też testuje drugie francuskie piły, do których zakupu się przymierzamy z tatą. Piłami Coup’eco mogę pozwolić sobie na szybszą jazdę. Piły są duże i tną wszystkie gałęzie jednolicie. Diametr piły 50 cm, który występuje w tej maszynie służy do cięcia dużych przekrojów, jednocześnie to cięcie jest bardzo precyzyjne, producent nazywa to cięciem czystym.
- – informuje Marcel w video-relacji.
Piotr Głogowski przedstawiciel z firmy Agrobard informuje :
Maszyna do konturowego cięcia sadów radzi sobie z grubymi gałęziami o średnicy nawet 12 centymetrów. Noże, w które wyposażona jest maszyna, tną gałęzie średnicy około 3,5 centymetra.
Marcel Kalinowski w filmie niżej porównuje włoskie piły, które posiada w swoim gospodarstwie oraz nowe francuskie piły firmy Coup’eco. Pytanie: które lepiej się sprawdzają ? Zapraszamy do oglądania:
Firma AGROBARD zapraszam do zapoznania się z ofertą na piły tnące i noże do upraw sadowniczych. Więcej informacji:
👨🏼💼Piotr Głogowski
📞 508 095 407
📧 p.glogowski@agrobard.com.pl
Zobacz również: