w , ,

Zimowe cięcie jabłoni 2023 – jakie stawki?

foto: istockphoto

W styczniu 2019 roku ekipy do cięcia sadów brały od 120 do 190 złotych dniówki.

W grudniu 2020 roku ekipy do cięcia sadów ceniły się od 150 do 200 złotych za dzień pracy jednej osoby.

W 2021 roku stawki za cięcie wynosiły od 180 złotych nawet do 220 złotych za dzień pracy.

A jakie stawki za cięcie ręczne sadu w 2023 roku ?

Sześcioosobowa ekipa do cięcia z okolic Grójca, w ciągu dnia jest może obciąć hektar sadu – informuje Pan Mateusz, właściciel ekipy.

W 2023 roku stawka za ręczne cięcie wynosi od 200 nawet do 300 złotych za dzień pracy jednej osoby.

Zatrudniam do ciecia sadów w kwocie 200-220 złotych/osoba/dzień, moja dniówka wynosi 300 złotych. Po mojej stronie jest transport, oraz całe wyposażenie pracowników w odpowiedni osprzęt do pracy. Pracujemy na terenie powiatu Grójeckiego – informuje Pan Mateusz.

Jak informuje Pan Krzysztof Urbański, znany od wielu lat ekspert od cięcia drzew, nieważne jest ile, kto bierze, a ile hektarów zrobi w określonym czasie.

W tym roku nie tnę ze swoją ekipą. Gospodarze, u których świadczyłem usługi dają mi swoich pracowników do przyuczenia. Wolą zapłacić pracownikowi 15 złotych na godzinę, niż wynajmować ekipę za 25 złotych za godzinę. Chodzę do gospodarstw sadowników uczyć ciąć drzewa pracowników. Stawki, jakie słyszę w okolicy za cięcie sadu przez ekipy to od 220 do 250 złotych/ osoba / dzień  – informuję Krzysztof Urbański.

Niektóre ekipy rozliczają się godzinowo za wykonaną prace w sadzie. Stawka godzinowa za wykonanie cięcia sadu w okresie zimowym wynosi 20 – 30 złotych. Niektórzy tnący sady doliczają do tego koszt dojazdu. Przypomnijmy, tylko że w 2020 roku stawka godzinowa wynosiła od 18 do 25 złotych!

Wielu sadowników mających małe powierzchnie sadów informuje, że będą w tym roku ciąć sami sady, co jest zrozumiałe, ponieważ 3 osobowa rodzina jest w stanie spokojnie w ciągu sezonu zimowego obciąć swój sad. 

Co ciekawsze wraz ze wzrostem cen za cięcie sadu przez ekipę, wzrosło wśród sadowników zainteresowanie maszynami do cięcia mechanicznego oraz usługami.

Cięcie mechaniczne sadu 22/23. Czemu lepsze piły? Koszt usługi? Czy każdy sad nadaje się do cięcia?

UDOSTĘPNIJ

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Och, Anonim, cóż w tym złego gdy sam pies kości nie pogryzie i z drugim chce się podzielić.
    Może, chciałbyś zajumać całą kość, a to czego nie mógłbyś już dojeść rzucić drugiemu.jako ochłab.

  2. I dobrze tak powinno się płacić 28 zł na godz bo to praca sezonowa nie masz za co zostaw ugór proste A nie to sam obetnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konflikt AgroUnii i strajkujących pod Kampol Fruit

Prognoza synoptyczna na 3 tydzień roku (16-22.01.2023)