w , , ,

Będą zmiany ws. szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin. Szkolenia takie są obowiązkowe dla osób stosujących środki ochrony roślin, zajmujących się obrotem tymi preparatami, a także dla doradców świadczących usługi w obszarze ochrony roślin.

Celem projektowanego rozporządzenia jest zmiana zasad prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin w okresie pandemii COVID-19. Uwagi do projektu rozporządzenia można zgłaszać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Projekt ww. rozporządzenia jest dostępny pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12340553

Ostatnie miesiące wprowadziły wiele zmian w naszym życiu. Nie ma branży, która nie odczułaby w negatywny sposób wdrożonych zasad i obostrzeń. Również branża rolnicza boryka się z mnóstwem problemów. Wprowadzony zakaz organizowania spotkań w większych grupach spowodował, że rolnicy musieli zrezygnować z uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach. Problem ten dotyka w szczególności producentów stosujących środki ochrony roślin. Oczywiście szkolenia zostały ograniczone, ale zgodnie z przepisami ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, ukończenie szkolenia w zakresie śor jest wymagane od osób stosujących takie preparaty, sprzedających je, a także osób świadczących tematyczne usługi doradcze.

Dlatego w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19 wprowadzono projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, który umożliwia prowadzenie wykładów w formie wideokonferencji.

Zebrane w czasie trwania pandemii doświadczenia pozwalają stwierdzić, że taki system nauczania jest odpowiedni. Pozwala na dostarczenie odpowiedniej wiedzy uczestnikom szkolenia, a dodatkowo podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość kontynuowania działalności zarobkowej.

Przypomnijmy, że szkolenia dotyczące środków ochrony roślin opierają się na dwóch komponentach – wykładach oraz zajęciach praktycznych.

Dlatego też zajęcia praktyczne, o których mowa w § 3 pkt 1 i § 4 pkt 1 nowelizowanego rozporządzenia, powinny być prowadzone przy fizycznej obecności uczestników szkolenia. Dotyczy to także egzaminu kończącego szkolenie, który zgodnie z art. 65 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin – przeprowadzany jest w formie pisemnego testu. Dla zapewnienia odpowiedniej jakości szkolenia, proponuje się aby były one prowadzone w czasie rzeczywistym.

Jarosław Nowak

źródło: www.sodr.pl ; PIORIN

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stawki za cięcie mechaniczne w grudniu 2020 roku!

Usuwamy trzyletni sad! Czemu i jak!? Rębak Bugnot w sadzie jabłoniowym.