w

W poniedziałek w Polsce burze z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił swoją prognozę zagrożeń pogodowych. W poniedziałek w Polsce możliwe są burze z gradem. Szczególnie groźne zjawiska prognozowane są dla wschodniej połowy kraju.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń pogodowych na poniedziałek.

Prognoza zagrożeń IMGW

Pierwszego dnia tygodnia w większości kraju możliwe są burze z gradem. Najbardziej niebezpiecznych zjawisk można spodziewać się w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Tam mogą obowiązywać alerty drugiego stopnia. Oznacza to możliwość wystąpienia burz z opadami deszczu rzędu 30-50 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 60 l/mkw. lub porywy wiatru o prędkości 90-115 kilometrów na godzinę. Lokalnie możliwe są opady gradu.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia mogą dotyczyć całego obszaru województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i opolskiego, przeważającej części woj. wielkopolskiego oraz południowo-wschodnich powiatów woj. dolnośląskiego.

Alert niższego stopnia oznacza możliwość wystąpienia burz z opadami deszczu rzędu 20-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. lub z porywami wiatru o prędkości 70-90 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

Autor:kw, ps

Źródło: IMGW / TVN24.PL

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Krzysztof Czarnecki: Nigdy nie było gorzej i w ogrodnictwie i w sadownictwie.

Prognoza od 13 do 19 czerwca