w

To, co płacą za wiśnie, to skandal – grzmią sadownicy z Grójca.

Aktualne ceny w skupach w wiśniowym zagłębiu w regionie Grójca (woj,. mazowieckie) spadły do nieco ponad 1 zł za owoce przemysłowe. Za owoce deserowe płaci się ok. 6 zł. Producenci załamują ręce, rząd zapowiada pomoc, a eksperci wskazują, że problem polskiego rolnictwa leży gdzie indziej – czytamy na money.pl

To, co płacą za wiśnie, to skandal – grzmią sadownicy z Grójca. Skupy proponują 2,50 zł za kilogram wiśni do mrożenia i 1,40 zł za owoce przeznaczone do tłoczenia na sok i koncentrat. Powinno być powyżej 3 zł, abyśmy mieli z czego żyć – twierdzi w rozmowie z WP pan Andrzej, właściciel wiśniowego sadu pod Grójcem. Koszty rosną szybciej niż ceny. Nie dotyczy to jednak tylko sadowników.

Pan Andrzej wylicza, że pracownikowi, który zrywa wiśnie, musi zapłacić co najmniej złotówkę za zerwanie kilograma i już po odliczeniu samych kosztów pracy zostają grosze. Trudno w ten sposób nie tylko zarobić, ale w ogóle utrzymać gospodarstwo.

Wyższą cenę, około 6 zł, można uzyskać za owoce deserowe. Towar przeznaczony do sprzedaży detalicznej musi być też jednak wyższej jakości. Ceny wiśni obserwowane na terenie rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach zależą od odmiany, kalibru i podaży w danej chwili, ale w tym roku kształtują się na poziomie od 4,5 zł do 6 zł za 1 kg.Koszty produkcji idą w górę a ceny hurtowe wiśni – jak wynika z danych gromadzonych przez giełdę Bronisze – od czterech lat pozostają mniej więcej na tym samym poziomie.

Rząd PiS zamierza skupować wiśnie po wyższej cenie

Te grupy, jeśli zgłoszą się po pomoc do rządu, w roku wyborczym raczej na pewno ją dostaną.

Jak dowiedziała się WP, tak też będzie w przypadku producentów wiśni. Państwowe podmioty miałyby skupować wiśnie po cenach wyższych niż oferowane w skupie, tak jak to było w przypadku interwencyjnego skupu malin.

– Rozmawiamy ze spółkami państwowymi, aby skupowały, ale nie mam jeszcze potwierdzenia, czy będą mieć możliwości – oświadczył minister Telus w odpowiedzi na pytanie od WP w tej sprawie.

  • źródło: money.pl
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nieszczęśliwy wypadek podczas mechanicznego zbioru wiśni

Dostępny pierwszy Paulared w klatce dla klienta