w ,

Symbioz: Występowanie poszczególnych stadiów zwójek w sezonie wegetacyjnym

Czy wiesz, że jedną z najliczniejszych grup szkodników żerujących na roślinach sadowniczych stanowią zwójkówki liściowe należące do rodziny zwójkowatych (Tortricidae) zaklasyfikowanej do rzędu motyli (Lepidoptera) – informuje na FB Symbioz.

Różnorodność gatunkowa zwójkówek i związane z nią różnice w biologii rozwoju utrudniają skuteczną ochroną w sezonie wegetacyjnym.

Poszczególne gatunki zwójkówek zimują w różnych stadiach rozwojowych co decyduje o terminie ich aktywności przed kwitnieniem drzew i krzewów owocowych (spójrz na załączone zdjęcie).

Pośród najpowszechniej występujących zwójkówek liściowych w sadach wyróżniamy gatunki jednopokoleniowe zimujące w postaci jaj składanych w złożach (np. zwójka różóweczka), gatunki jednopokoleniowe zimujące w stadium gąsienicy (np. wydłubka oczateczka) oraz gatunki dwupokoleniowe zimujące w stadium gąsienicy (np. zwójka siatkóweczka).

Wczesną wiosną na drzewach i krzewach owocowych żerują młode gąsienice wylęgające się z jaj lub starsze gąsienice (zazwyczaj w stadium L2 lub L3) wychodzące z zimowych ryjówek, a obecność wszystkich gatunków w zbliżonym terminie pozwala osiągnąć wyższą skuteczność w ich zwalczaniu.

Jedną z najpowszechniej stosowanych metod ochrony przed szkodnikami należącymi do rzędu motyli są produkty biologiczne zawierające specyficzne białkowe toksyny, będące zarejestrowanymi środkami ochrony roślin jednak wyróżniające się wysoką selektywnością dla organizmów pożytecznych.

źródło:

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jest reakcja! Będzie łatwiej o pracowników sezonowych!

Od 4 maja wraca obowiązek badań technicznych opryskiwaczy i szkoleń chemizacyjnych