w , ,

Uwaga sadownicy – zwiększona aktywność szkodników! Aktualne zalecenia sadownicze.

Ciepła i słoneczna aura pogodowa spowodowała większą aktywność szkodników. Z obserwacji rozwieszonych w sadach pułapek ferononowych oraz z wizualnych obserwacji sadów wynika, że rozpoczęły się intensywniejsze loty motyli między innymi owocówki jabłkóweczki, owocówki śliwkóweczki oraz nasionnicy trześniówki – informuje ŚODR w Modliszewicach.

Pojawiły się również pierwsze po kwitnieniu kolonie mszyc na młodych pędach. Natomiast w przypadku zwójek liściowych sytuacja jest bardzo zróżnicowana. Od fazy lotów motyli, do składania jaj oraz już w niektórych kwaterach – do żerowania larw. Także sytuacja z tarcznikiem niszczycielem jest dynamiczna, rozpoczęły się migracje osobników.

Związku z zaistniałą sytuacją zalecamy szczegółowe obserwacje sadów oraz wykonanie zabiegów niszczących szkodniki po przekroczeniu przez nie progów zagrożenia. Do walki ze szkodnikami zalecamy użycie preparatów, np.:

  • owocówka jabłkóweczka: Delegate, Coragen 200 SC, Los Ovados, Florbac,
  • zwójki liściowe i gąsienice zjadające liście: Delfin WG, Coragen 200 SC, Voliam, Exirel 100 SE, Affirm 095 SG,
  • nasionnica trześniówka: Deka2,5 EC, Decis Mega 50 EW, Apis 200 SE,
  • mszyce: Pirimor 500 WG, Afinto, Apis 200 SE, Aceptir 200 SE,
  • owocówka śliwkóweczka: Voliam, Affirm 095 SG, Kobe 20 SP, Sekil 20 SP.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

autor: Grzegorz Jurkowski

Źródło: ŚODR w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niewielki ruch na Giełdzie Goławin

Stop dezinformacji żywnościowej