Parch jabłoni – ocena stanu dojrzałości zarodników workowych.
W dniu wczorajszym prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe stanu dojrzałości zarodników workowych (askospor) grzyba Venturia ineaqulis formowanych w owocnikach na opadłych, ubiegłorocznych liściach pobranych z sadów w rejonie Białej Rawskiej i Grójca – czytamy w komunikacie Symbioz.
Widoczne na załączonym zdjęciu dwukomórkowe zarodniki o zabarwieniu oliwkowym są w pełni dojrzałe i gotowe do wysiewu jednak ich ilość jest obecnie nieznaczna. W większości owocników brak uformowanych zarodników bądź ich zabarwienie świadczy o nie osiągnięciu stanu dojrzałości. Ryzyko wystąpienia infekcji w ciągu kilku najbliższych dni jest znikome – pąki jabłoni obecnie są w fazie nabrzmiewania i rozchodzenia się łusek. Jedynie w cieplejszych regionach kraju bądź na cieplejszych stanowiskach widoczne są zielone czubki na kilku% pąków.
Pamiętajmy, że zarodniki workowe uwalniane są głównie w trakcie opadów deszczu, a do infekcji dochodzi przy odpowiednio długo utrzymującym się zwilżeniu na tkance roślinnej. Niskie temperatury powietrza wydłużają czas niezbędny do kiełkowania zarodników co będzie miało duże znaczenie w obliczu ochłodzenia, które wystąpi w następnym tygodniu.
źródło: Symbioz