w , ,

Nadchodzi pierwsza mega infekcja parcha

Koniec najbliższego tygodnia to silne opady deszczu. W niektórych regionach kraju pierwsze opady pojawią się już czwartek. Aktualnie pogoda oscyluje w ciągu dnia powyżej 15 stopni Celsjusza. Zarodniki parcha miały możliwość rozwijać się w ostatnich dniach – wysokie temperatury sprzyjały temu. Do tej pory sadownicy nie mieli wielkich infekcji parcha, gdyż od ponad dwóch tygodni nie było znacznych opadów deszczu.

Wszystko wskazuje, że pojawi się pierwsza w tym sezonie duża infekcja parcha. Potencjał dojrzałych i gotowych do wysiewu zarodników jest ogromny. Jeśli spadnie dużo deszczu i temperatury się utrzymają prawdopodobnie sadownicy spotkają się z mega infekcją parcha. 

Okres około kwitnieniowy to najbardziej newralgiczny czas dla jabłoni. Wielu sadowników w tym tygodniu wykonało lub wykona zabieg zabezpieczający (parch jabłoni). Okazać się może, że jeden zabieg to mało. Aby liczyć na dobre zabezpieczenie zabieg powinien być wykonany możliwie jak najkrócej przed opadami deszczu. Najlepiej nie więcej niż 24 godziny (maksymalnie 48 godzin). Być może sadownicy powinni rozważyć również zabieg „stop spray”.

Proponowane są trzy opcje wykonywania zabiegów:

– Parch + mączniak

Zabiegi mieszanką preparatów z grupy SDH + Delan Pro (lub Delan 700 WG) / lub Fontelis + Delan 700 WG.

– Parch (bez mączniaka, gdyż zabieg na mączniaka został już wykonany)

Zabieg Delanem Pro lub Delanem 700 WG

Jeśli dojdzie do silnej infekcji to po zastosowaniu samego Delanu może być potrzeba wykonania zabiegu proinfekcyjnego (kanapka).

Pamiętaj!

Preparaty z grupy SDHI ze względu na wysokie ryzyko odporności powstania trzeba mieszać z fungicydami kontaktowymi.

Odpowiedniki Delanu 700 WG:

Caldera / Derwan / Dilano / Dinon / Zulanol 700 WG / Bella 700 WG / Del Activ

Odpowiednikami środka Captan 80 WDG są:

Calvin / Captano / KaptAgr i/ Kap-Tanex/ Lekaro/ Multicap / Raptan-Pro 80 WG, Malvin / Merpan / Mertop 80 WDG / Orthocide WDG.

Więcej na temat zamienników w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych 2022

Walka z parchem jabłoni: Najczęściej popełniane błędy sadowników

**Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu.Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Będzie możliwość elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych

Opady deszczu do 25 l na m kw., grad wielkości przepiórczych jaj