w ,

Symbioz: Ryzyko wystąpienia infekcji w ciągu kilku najbliższych dni jest znikome

foto: Symbioz

Parch jabłoni – ocena stanu dojrzałości zarodników workowych.

W dniu wczorajszym prowadziliśmy obserwacje mikroskopowe stanu dojrzałości zarodników workowych (askospor) grzyba Venturia ineaqulis formowanych w owocnikach na opadłych, ubiegłorocznych liściach pobranych z sadów w rejonie Białej Rawskiej i Grójca – czytamy w komunikacie Symbioz.

Widoczne na załączonym zdjęciu dwukomórkowe zarodniki o zabarwieniu oliwkowym są w pełni dojrzałe i gotowe do wysiewu jednak ich ilość jest obecnie nieznaczna. W większości owocników brak uformowanych zarodników bądź ich zabarwienie świadczy o nie osiągnięciu stanu dojrzałości. Ryzyko wystąpienia infekcji w ciągu kilku najbliższych dni jest znikome – pąki jabłoni obecnie są w fazie nabrzmiewania i rozchodzenia się łusek. Jedynie w cieplejszych regionach kraju bądź na cieplejszych stanowiskach widoczne są zielone czubki na kilku% pąków.

Pamiętajmy, że zarodniki workowe uwalniane są głównie w trakcie opadów deszczu, a do infekcji dochodzi przy odpowiednio długo utrzymującym się zwilżeniu na tkance roślinnej. Niskie temperatury powietrza wydłużają czas niezbędny do kiełkowania zarodników co będzie miało duże znaczenie w obliczu ochłodzenia, które wystąpi w następnym tygodniu.

źródło: Symbioz

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potężne ciepło pojawi się w Polsce. Temperatura ma szanse przekroczyć krótkotrwale 22°C.

Ceny jabłek na rynku hurtowym Bronisze