w ,

Rośnie popularność samozbiorów

Czas pokazać, skąd się bierze jedzenie!

Rośnie popularność samozbiorów. To pobyt na plantacji, podczas którego można spróbować jak smakują różne odmiany owoców tego samego gatunku. Najbardziej popularne są wizyty na plantacjach owoców jagodowych. Jemy ich coraz więcej i rośnie też nasza ciekawość na temat tego, jak są uprawiane. Spośród wszystkich polskich superowoców najczęściej widzieliśmy, jak uprawiane są truskawki (61%) i maliny (51%). Za klasykę uważamy porzeczki (43%) i agrest (42%). Odkrywamy zaś borówkę wysoką, aronię, rokitnik (8%) i minikiwi (6%). Od kilku lat najwięcej osób przyciągają plantacje jagody kamczackiej. Już 10% Polaków widziało jak się ją uprawia. Wyniki przedsezonowego sondażu komentuje Agata Zadrożna, ekspert Kantar.

Pochodzenie ma znaczenie. W obliczu pandemii i wojny jeszcze mocniej czujemy, że to, co polskie jest nam bliskie. To też kwestia powrotu do dzieciństwa, do dawnych smaków, do tego co się jadło w domu, do tradycji. Jest to też taki popandemiczny, ogromny, głód naturalność i potrzeba dbania o siebie. Wiele trendów, które prowadzą do tego samego wniosku, że warto pokazywać ludziom, skąd się bierze ich jedzenie

– mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.

Jagodowa ekstraklasa

Jeśli chodzi o owoce jagodowe, Polacy najczęściej deklarują, że widzieli w naturze jak uprawiane są truskawki. Ich uprawę na plantacji lub w ogrodzie widziało 61% badanych, tj. 19,7 mln osób.
Połowa badanych widziała uprawy malin (51%, 16,5 mln).
Pierwszą trójkę najpopularniejszych gatunków owoców jagodowych zamyka czerwona porzeczka, której uprawę widziało 43%, czyli 13,9 mln Polaków.
Za klasykę uważać możemy gatunki uprawiane w Polsce o wielu pokoleń. Krzewy agrestu i czarnej porzeczki zna odpowiednio 42% i 41% Polaków, tj. 13,6 mln i ponad 13,2 mln osób. Wśród klasyki znanej przez ponad 10 mln osób są jeszcze jeżyny (33%, 10,7 mln).

Najbardziej intrygujące superowoce

Wielkim hitem ostatnich lat jest borówka wysoka. Nie dziwi nas już, że jej krzewy mają wysokość dorosłego człowieka. Plantacje borówki widział już co trzeci Polak (30%, 9,7 mln osób).
Status aronii potwierdza co czwarty Polak. Znajomość jej uprawy deklaruje bowiem 23%, tj. 7,4 mln osób. Dalej jest już jagoda kamczacka (10%).
Od kilku lat najwięcej osób przyciągają plantacje jagody kamczackiej. Już 3,2 mln Polaków widziało jak się ją uprawia.
Na kolejnych miejscach rokitnik (8%) oraz minikiwi (6%).
Sezon zbiorów owoców jagodowych obfituje w okazje do odwiedzenia plantacji. Zapraszają plantatorzy truskawek, agrestu, malin, a samozbiory borówki doczekały się nawet swojej nazwy, to Borówkobrania.
Od lat do najpopularniejszych należą plantacje jagody kamczackiej. W tym roku popularną kamczatkę zbierać można na 12 plantacjach w 8 województwach.

Trwa organizowana już po raz trzeci akcja „Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej”. Plantatorzy łączą siły by promować smak kamczatki. Główną atrakcją jest możliwość samodzielnego zbioru owoców i zakupu przetworów bezpośrednio na plantacjach.

Chcemy wiedzieć skąd się bierze nasze jedzenie

Te badania wpisują się w szerszy trend. Jako konsumenci chcemy wiedzieć skąd się bierze nasze jedzenie. W sklepie wszystko jest zapakowane, albo w plastik, albo wsadzone do lodówki. Nie wiemy co to w praktyce znaczy, skąd to się wzięło, jak było uprawiane czy hodowane, nie wiemy nawet z jakiego jest kraju?

– mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.

– Mieliśmy w tym badaniu bardzo dużo gatunków. Jagoda kamczacka już jest na wysokim poziomie. Co dziesiąty badany widział jak jest uprawiana – dodaje Zadrożna.
UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trwają zbiory jagody kamczackiej

Brakuje pracowników sezonowych do zbiorów truskawek i malin – alarmują sadownicy