w ,

Trwają zbiory jagody kamczackiej

Trwają zbiory i samozbiory jagody kamczackiej

Polska jest największym producentem jagody kamczackiej na świecie. Czerwiec to czas zbiorów. Świeże owoce nowych odmian deserowych dostępne są w już całym kraju. Są na półkach m.in. Auchan, Biedronki, Dino, Kauflandu, Makro czy Stokrotki. Tegoroczne owoce są wyjątkowo słodkie. Generalnie potencjał przetwórczy zawdzięcza jagoda kamczacka ciekawej goryczce. Jej przetwory po prostu nigdy nie są za słodkie. Znakomicie nadaje się do soków, dżemów, lodów, win czy nalewek. Badania Kantar wskazują jagodę kamczacką jako najbardziej oczekiwany gatunek tego 2022 roku. Konskwentnie promują jagodę producenci. W tym roku zapraszają na 13 plantacji w 8 województwach 

POLSKA_2001.png
Ofertę przygotowali plantatorzy w 8 województwach
W czerwcu 13 plantacji, w różnych regionach Polski, zaprasza by poznać i posmakować jagodę kamczacką. Pierwsze plantacje otworzą swoje podwoje 18-19 czerwca, większość przyjmie gości 25-26. Każdorazowo w weekend, sobota i niedziela, w godz. 10:00-18:00.
Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej na Facebooku
Plantacje „Zdrowe Jagody” w Nowej Wsi i „Plantin” w Muniakowicach – w Małopolsce. Gospodarstwo Jagodowe w Boglewicach (Mazowsze). Plantacja w Opolu Lubelskim; „U Pani Babci” w Piłatce koło Janowa Lubelskiego oraz Jasionka koło Parczewa (trzy w lubelskim Lubelskie), „Jagodowe Pole” z Modliborzyc i „Jagodowe smaki” z Wszachowa (obie Świętokrzyskie), Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej (Łódzkie), „Jagodowe Marzenie” w Chrzanowie (Pomorskie), Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa i Gospodarstwo rolne Mieczysław Krzywda w Michałowie Drugim, gmina Opatówek (obie Wielkopolska) oraz Plantacja w Kamiennej Nowej (Podlaskie).
Szczegóły oferty przygotowanej na 13 plantacjach, m.in. informacje o samodzielnym zbiorze, dostępności przetworów, wskazówki dotyczące dojazdu i parkowania – link  

Najbardziej oczekiwany gatunek 2022 roku rozpoczyna zbiory

Rozpoczęły się zbiory jagody kamczackiej – najbardziej oczekiwanego gatunku 2022 roku. Wg. badań Kantar, chęć spróbowania jagody kamczackiej deklaruje już co piąty Polak. To 6,8 mln konsumentów. Jak co roku kilkanaście znakomitych plantacji, w różnych regionach Polsk…

Czas na polskie superowoce!

Poniżej alternatywne zestawienia – województwami i plantacjami
  • Małopolska – 2 plantacje: „Zdrowe Jagody” w Nowej Wsi i „Plantin” w Muniakowicach – 18-19 i 25-26/06
  • Mazowsze – Gospodarstwo Jagodowe Boglewice – 18-19/06
  • Lubelskie – 3 plantacje: Plantacja w Opolu Lubelskim (zaprasza 18-19, 25-26/06 i dalej w dni robocze do 7/07) oraz „U Pani Babci” w Piłatce koło Janowa Lubelskiego – 25-26/06 oraz Jasionka koło Parczewa w dniach 20-30/06
  • Świętokrzyskie – 2 plantacje: „Jagodowe Pole” z Modliborzyc i „Jagodowe smaki” z Wszachowa – 25-26/06
  • Łódzkie – Gospodarstwo Haskap w Mokrej Prawej – 18-19/06
  • Pomorskie – „Jagodowe Marzenie” w Chrzanowie – 25-26/06
  • Wielkopolskie – 2 lokalizacje: Gospodarstwo rolne Mieczysław Krzywda w Michałowie Drugim, gmina Opatówek – 25-26/06; Plantacje braci Miedzińskich w Bożatkach koło Rzgowa – 2-3 i 9-10/07
  • Podlaskie – plantacja w Kamiennej Nowej – 25-26/06
  1. Zdrowe Jagody, Nowa Wieś Małopolska – już w najbliższą sobotę 18-19 i 25-26/06
  2. Plantin, Muniakowice, Małopolska – 18-19 i 25-26/06
  3. Gospodarstwo Boglewice, gm. Jasieniec, Mazowsze 18-19/06
  4. Plantacja jagody kamczackiej w Opolu Lubelskim – zaprasza w weekend 18-19, 25-26/06 i dalej w dni robocze do 7/07.
  5. U Pani Babci, Piłatka, Janów Lubelski, Lubelskie – 25-26/06
  6. Jagodowe Pole, Modliborzyce, Świętokrzyskie – 25-26/06
  7. Jagodowe smaki, Wszachów, Świętokrzyskie – 25-26/06
  8. Gospodarstwo Haskap, Mokra Prawa, Łódzkie – 18-19/06
  9. Jagodowe Marzenie, Chrzanowo, Pomorskie – 25-26/06
  10. Plantacje braci Miedziński Bożatki, Rzgów, Wielkopolska 2-3, 9-10/07
  11. Gospodarstwo rolne Mieczysław Krzywda, Michałów Drugi, gmina Opatówek, Wielkopolska – 25-26/06
  12. Plantacja jagody kamczackiej w Kamiennej Nowej, gm. Dąbrowa Białostocka, Podlaskie. Zaprasza 25-26/06
  13. Jasionka koło Parczewa w dniach 20-30/06
Mapa akcji „Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej 2022”
czerwiec-na-plantacjach-jagody-kamczackiej_mapa_2022_03.jpg

Mieszkacie w dużym mieście? Czas znaleźć swoją plantacje. Na każdej można miło spędzić czas na świeżym powietrzu, z rodziną i z przyjaciółmi. Dzieciakom czas spędzony na plantacjach zawsze głęboko zapada w pamięć. W czerwcu to powinna być plantacja truskawek lub jagody kamczackiej

– mówi Dagmara Werner, promotor i organizator Dni Otwartych na plantacji w Nowej Wsi, w Małopolsce.

Zbiory tradycyjnie rozpoczęła Małopolska. Pierwsze samozbiory odbyły się już 11-12 czerwca.
– Dzieci są zdziwione, kiedy dowiadują się, że frytki są robione z ziemniaków. Wizyta na plantacji to okazja by pokazać skąd biorą się owoce, potem sok i dżem. Jesteśmy też pełni podziwu, dla ludzi którzy zbierają owoce zawodowo. To ciężka praca – mówi Tomasz Kulczycki, uczestnik Dni Otwartych na plantacji jagody kamczackiej.
– Dni otwarte na plantacji to wyjątkowy czas dla każdego plantatora. Wiele osób przyjeżdża na plantacje po raz pierwszy. Są zachwyceni jagodą. Owoc jest dla nich słodki. W tym roku, dla niektórych, nawet słodszy niż borówka. Goście prześcigają się w pomysłach na kulinarne wykorzystanie jagody – mówią Gosia i Piotr Poseł, plantatorzy z Nowej Wsi, ZdroweJagody.pl.
Smak owoców jest unikalny, jest kombinacją wielu innych gatunków owoców jagodowych – maliny, jeżyny, porzeczki i borówki. Balans między kwasowością a słodyczą sprawia, że ma kamczatka wiele zastosowań kulinarnych.
Potencjał przetwórczy zawdzięcza ciekawej goryczce. Jej przetwory nigdy nie są za słodkie. Z wielkim powodzeniem robi się z niej soki, dżemy, lody, wina i nalewki. Jest też również doskonałym produktem dla cukiernictwa.

Dni otwarte i promocja jagody kamczackiej to również nasze wizyty u kucharzy i piekarzy. Pokazujemy nasz owoc i na jak wiele różnych sposobów można go wykorzystać w kuchni. Pokazujemy przetwory, które sprawiają, że jagoda kamczacka może być dostępna w każdej restauracji i kuchni przez cały rok

– dodaje Justyna Kusibab-Mruk.

Od pola do talerza*
– W społeczeństwie jest wręcz głód takich zaproszeń. Chcemy zobaczyć jak się uprawia różne warzywa i owoce. Chętnie bierzemy udział w takich wydarzeniach. Dzięki samozbiorom producenci mogą pokazać, jak wygląda uprawa. Czy to jest krzew, jak zbiera się owoce, że w zbiór zaangażowane są często całe rodziny. To wszystko można zobaczyć i lepiej poczuć drogę „od pola do talerza”, z plantacji na nasze talerze – komentuje Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.
Sezon na jagodę kamczacką rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Jest ona jednym z najzdrowszych i najwcześniejszych owoców uprawianych w polskich warunkach klimatycznych.
Jagoda kamczacka od lat używana jest w medycynie ludowej, ze względu na zauważalne efekty prozdrowotne. Należy do kategorii superfoods – superowoców bogatych w składniki szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody. Jest coraz popularniejsza. Postrzegana jako owoc przyszłości, XXI wieku, gatunek do odkrycia. Częste są też porównania do borówki wysokiej i prognozy, iż powtórzy jej sukces.
Polscy plantatorzy nadali kierunek uprawie towarowej. Jako kraj jesteśmy liderem produkcji w Unii Europejskiej. Mamy największe nasadzenia odmian, które zmieniły postrzeganie tego owocu.
Plantatorzy pokazują wielość atutów kamczatki i pasje ludzi, którzy ją uprawiają. Jak widać udaje się im zwiększyć zainteresowanie owocem i sposobami jego wykorzystania w kuchni i przetwórstwie.

Promocja walorów jagody kamczackiej odbywa się w ramach kampanii „Czas na polska superowoce!” realizowanej przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! Edycja IV”. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ceny malin na rynkach hurtowych – 15 czerwca 2022r.

Rośnie popularność samozbiorów