w ,

Rolnicy stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą zmuszeni do przejścia na ZUS?! Składki w wysokości nawet 1457,49 zł !

„Rzeczpospolita” dotarła do projektu przewidującego nałożenie składek na około 900 tys. osób zatrudnionych na zleceniu.

„To może zwiększyć wpływy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o około 4 mld zł. Wszystko wskazuje na to, że te zmiany są nieuniknione i wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.” informuje gazeta. Dodaje, że projekt zostanie niebawem wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, wtedy też rozpoczną się negocjacje z partnerami społecznymi.

Gazeta „Rz” również informuje, że projekt przewiduje także wykreślenie z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników art. 5a, przewidującego możliwość prowadzenia przez nich działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS.

„W ten sposób działa obecnie ponad 70 tys. rolników – właścicieli małych wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych czy zakładów fryzjerskich. Po zmianach, jeśli nadal będą chcieli prowadzić swoją działalność, stracą prawo do ubezpieczenia w KRUS i będą musieli przenieść się do ZUS. W praktyce oznacza to, że stracą oni prawo do ubezpieczenia rolniczego, za które płacą obecnie 708 zł na kwartał, i będą musieli płacić pełne składki w ZUS w wysokości nawet 1457,49 zł miesięcznie” – zauważa „Rz”.

źródło: praca.gazetaprawna.pl

KRUS: Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 kwietnia!

UDOSTĘPNIJ

15 komentarzy

Dodaj odpowiedź
 1. Ludzie nie rezygnujcie z krusu. Zus to pułapka, to bankrut. Jak ktoś ma działalność mało dochodową, to będzie musiał na najbliższego krewnego zrobić działalność nierejestrowaną (sam dopiero po 5latach) – brak zusu, ale podatek dochodowy jest. Jak lepiej prosperująca działalność to trzeba założyć spółkę – SPZOO i dwóch udziałowców. Tu nie ma zusu, a trzeba znaleźć biuro księgowe co ma nowoczesne rozwiązania IT i księgowość będzie dla tej spółki ok. 400zł na miesiąc, Pewnie nielicznym zostanie szara strefa.

 2. a co mysleliscie… KTOS MUSI PLACIC na EMERYTURY UKRAINCOW I SOCJAL DLA NICH – dostaja pincet doplaty do wynajmu 300 plus stypendia i emerytury. Polacy musza to finansowac w polin.. pisowska holota wykonczy wszytko

 3. Zabrac zasilki renty pijakom ,500 ,plus dac tylko biednym potrzebującym rodzinom ,vat jeszcze bardziej kontrolowac zeby nie wyuadzano to i krusu nie trzeba likwidowac?

 4. Zabrac zasilki renty pijakom ,500 ,plus dac tylko biednym potrzebującym rodzinom ,vat jeszcze bardziej kontrolowac zeby nie wyuadzano to i krusu nie trzeba likwidowac?

 5. Wiele biznesów tylko się kręciło że mogło mieć mniejsze składki a teraz po przejściu na zus upadnie ponieważ koszty ich zjedzą.

 6. to jasno pokazuje, ze trzeba obalic system jak najpredzej i przestac plcic skladki na zus – podatki – i inne pierdoly – trzeba odciac politykow od kasy – to wszystko dziala tylko dlatego, ze ludzie to toleruja jak toleruja to, ze w polsce placi sie w PLNach a nie np w JENach … to tylko dlatego, ze ludzie na to sie zgodzili umowili sie tak – kiedys byl barter – swinia za worek ziemniakow lub dwa – bo tak ludzie sie umawiali – wiec nic nie stoi na przeszkodzie – zeby stworzyc nowy system – nowe realia – i wywalic z zycia te durne wymyslone zusuy nikomu do niczego nie potrzebne – chyba, ze tylko tym klaunom politgycznym do sciagania bezpodstawnie kasy – poza tym skladki na zus sa w konstytucji DOBROWOLNE !!! wiec o co kurwa chodzi ?

 7. Każdy z nas jest takim samym czlowiekiem i ma takie same prawa do sluzby zdrowia, renty czy emerytury. Wg mnie to jest sprawiedliwe, żebysmy płacili składki o podobnej wartości, skoro korzystamy z tego samego systemu.
  Są i krusowcy na zautomatyzowanych gospodarstwach i zusowcy, którzy oddelegowali większość swojej pracy – to czy jest nam ciężko czy lekko w naszej pracy, to nie kwestia skladek ZUS/KRUS.

 8. Ile złości i zawiści w tych komentarzach poniżej. Nie ważne, że ja na tym nic nie zyskam – ważne jest to, że ktoś inny straci – sąsiad, „kolega”, ktoś z rodziny. Jakie to polskie…

 9. TYLE razy rząd robił w KONIA całe społeczeństwo na temat składek ubezpieczeńiowych dotyczących rolników KONIEC KRUS będą płacić ZUS i co?czcze gadanie byle zdobyć WYBORCÓW mają dotacje Unijne odszkodowania za cztery pory roku dofinansowania i nie stać ich na płacenie składek ZUS?to KPINY

  • Kpiną jest twoja wypowiedź. Jak ci (specjalnie z małej litery) coś nie odpowiada, to zawsze możesz zostać rolnikiem. Zobaczysz wtedy ile dostaniesz odszkodowania czy dofinansowania. Praca przez 7 dni w tygodniu w niedzielę i święta. O urlopie możesz sobie tylko pomarzyć.

  • Jakbyś się czlowieku przekonał na własnej skórze ile z tych dotacji, dofinansowań dostajesz oraz jak ciężko pracujesz w rolnictwie to byś odrazu inaczej gadał…

 10. Bardzo dobrze bo jak zakład fryzjerski czy budowlany czy taksówkarz może być na kursie i prowadzić działalność jak oni nie mają nic wspólnego z ciężką pracą w polu mąż prowadzi gospodarstwo ja pracuje jestem na zusie jak mnie zwolnia to muszę przejść z automatu na krus bo nie należy mi się kuroniówka choć 15 lat jestem na zusie a oni za krusie chcą być to jest chore.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin do wiosennych zabiegów… Na co uważać?!

Numer jeden w zbiorze mechanicznym porzeczki, agrestu i aronii!