w , ,

Przetwórnia wychodzi z inicjatywą współpracy z sadownikami. Będzie wspracie w zakładaniu sadów sokowych !

Polska słynie z tego, że produkuje dużo owoców w Europie. Owoce te można podzielić na dwie kategorie, te które trafiają na rynek deserowy oraz pozostałe, które trafiają do przetwórstwa. Należy podkreślić, że 50%-70% krajowej produkcji jabłek jest przeznaczana do przetwórstwa, głównie na koncentrat soku jabłkowego oraz sok nieskoncentrowany (NFC).

Produkcja jabłek deserowych niestety okazuje się niestabilnym biznesem. W tym roku wielu sadowników w związku z rosnącymi kosztami przechowalnictwa oraz niskich cen jabłek postanowiło sprzedać jabłka deserowe na przemysł. Sadownicy, nigdy nie wiedzą, jakie ceny będą oferowane za ich owoce. Czy można zaoferować stabilizację cenową? Czy produkując można mieć pewność, za ile towar zostanie sprzedany? Okazuję, się, że tak! Rozwiązaniem jest zakładanie sadów sokowych. Z inicjatywą projektu zakładania sadów sokowych oraz wsparcia sadowników wychodzi duży gracz na rynku przetwórczym, czyli firma Rauch.

Uważam, że branża przetwórcza w Polsce ma dobre perspektywy. Na ten moment podaż jabłka jest bardzo duża. Zimą i wiosną dostawy jabłek będą mniejsze i pochodzić będą głównie z chłodni, komór, będzie to jabłko przechowalnicze.

  • – Tomasz Główka, prezes RAUCH POLSKA.

Firma Rauch przeznaczyła ponad 10 hektarów na założenie doświadczalnego sadu sokowego. W przyszłym roku planowane jest powiększenie sadu o kolejne 10 hektarów.

Znajdujemy się w sadzie sokowym firmy Rauch. Wybór odmiany do sadu sokowego jest dość istotny. Ważnym aspektem zarówno dla nas, jak i dla sadowników w sadzie sokowym jest maksymalizacja wydajności przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Wybraliśmy w tym celu odmianę Chopin. Planujemy w 100% zmechanizować zbiór oraz cięcie.

  • – Tomasz Główka, prezes RAUCH POLSKA.

Zapytaliśmy Pana Tomasza Główkę, Prezesa firmy RAUCH POLSKA, czy jest możliwość wsparcia sadowników. Na co mogą liczyć osoby zainteresowane zakładaniem sadów sokowych odmiany Chopin.

Dużo się mówi o sadach sokowych i my jako firma widzimy potencjał w tym kierunku. Wychodzimy do naszych partnerów z inicjatywą zakładania sadów sokowych odmiany Chopin. Chcemy wspierać zakładających sady sokowe w postaci drzewek, umów kontraktacyjnych, doradztwa w prowadzeniu takiego sadu, cięcia mechanicznego i zbioru mechanicznego. Rozważamy też wsparcie tych producentów w kwestii ubezpieczeń parametrycznych. 

  • – Tomasz Główka, prezes RAUCH POLSKA.

Więcej na temat pomocy firmy Rauch w zakładaniu sadów sokowych, odmiany Chopin, prowadzenia takiego sadu oraz rozstawu drzew w sadzie pod zmechanizowany zbiór i cięcie, zobaczą Państwo w video-relacji niżej:

Czytaj również:

Odmiana jabłoni Chopin – uprawa, podkładka, owocowanie, choroby, szkodniki [VIDEO]

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zdobywcą tytułu Best of Specialized 2023 został New Holland T4.120 F.

Sąsiad kradł paliwo z ciągników