w

Policja ostrzega: Kradzieże nadkoronowego! Skradziono elementy warte 7 tys. złotych!

Komenda Powiatowa Policji w Grójcu poinformowała nasz portal o aktualnej sytuacji dotyczącej kradzieży systemów do zraszania nadkornowego :

W nawiązaniu do wiadomości z dnia 04.05.2020 r. informuję, że od początku 2020 r. na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Grójcu zgłoszono kilka kradzieży związanych z prowadzeniem gospodarstw sadowniczych bądź rolniczych. Cztery z nich dotyczyły kradzieży oprzyrządowania do zraszania nadkoronowego drzew oraz nawodnienia. Giną zawory, przewody nawodnieniowe oraz filtry wody. Wartość strat jest zróżnicowana, w jednym z przypadków wyniosła blisko 7 tys. złotych. Straty zależą od ilości i rodzaju sprzętu jaki stracimy. Do powyższych zdarzeń doszło w różnych gminach na terenie powiatu grójeckiego. W kwietniu br. odnotowano również przypadek kradzieży włókniny służącej do przykrycia truskawek na polu oraz kradzieży drzewek.

Policjanci patrolują rejony, w których dochodzi do kradzieży. Należy jednak pamiętać, że miejsca kradzieży to często pojedyncze posesje usytuowane na rozległych terenach, wśród sadów, z dala od sąsiadów, czy dróg. Rzadko w tych miejscach jest monitoring lub inne zabezpieczenia.

Jak można zabezpieczyć się przed kradzieżami?

Należy zacząć od tego, że jeśli nie będzie zbytu nie będzie kradzieży. Sami gospodarze czy sadownicy nie powinni kusić się na zakup tańszych rzeczy oferowanych przez nieznane osoby. Zatrudniając pracowników powinniśmy wiedzieć, kto przebywa w naszym gospodarstwie tj. jak się pracownik sezonowy nazywa czy gdzie mieszka. Często te osoby poruszają się naszym sprzętem lub pojazdami, sprawdźmy czy posiadają uprawnienia do kierowania.

Zamykajmy bramy i garaże. Nie zostawiajmy na podwórku czy w garażu samochodu z załadowanymi środkami roślin z kluczykami i dowodem rejestracyjnym w kabinie pojazdu. Nie pozostawiany sprzętu na noc w ogrodzie sadowniczym np. armatek hukowych, wózków do skrzyniopalet czy drabin do zrywania owoców.

Jeśli kupujemy np. instalacje nawadniające czy deszczownie, które nie posiadają fabrycznych numerów oznaczmy je w tylko nam znany sposób. Ułatwi to rozpoznanie sprzętu. Jeśli chodzi o rozdzielnie nawadniające i oprzyrządowanie który jest instalowany na stałe, starajmy się zastosować łatwo dostępne w dzisiejszych czasach zabezpieczenia techniczne, tj. np. czujniki ruchu, monitoring czy alarm.

Jeśli widzimy obce pojazdy, dziwnie zachowujące się osoby lub obserwujące sady czy ogrody powinnyśmy niezwłocznie powiadomić o tym Policję.

UWAGA! Złodzieje kradną z sadów instalacje nadkoronowe! OSTRZEGAMY!

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jaka kwota zasiłku z KRUS dla rolnika na kwarantannie?

Dotacje na działalność Kół Gospodyń Wiejskich