w , ,

Ostatnie zabiegi na plantacji borówki. Jak przygotować rośliny do spoczynku zimowego?

Spotkaliśmy się w Szkółce Arno z Ryszardem Nowakowski oraz z dr inż. Tomaszem Krupą z SGGW, gdzie omówione zostały zagadnienia dotyczące ostatnich zabiegów na plantacji borówki po zbiorze. 

Ryszard Nowakowski: Jesteśmy w tej chwili po zbiorach borówki, stąd moje pytanie: Jak przygotować rośliny do spoczynku zimowego?

Dr inż. Tomasz Krupa: Ostatnie zabiegi na plantacji borówki to redukcja nawożenia azotowego. Powinno to zostać wykonane, gdzieś w połowie lipca i już od drugiej połowy lipca, nie powinniśmy nawozić azotowo. Wzrost trzeba bardzo mocno zahamować, nawet próbując ograniczyć nawadnianie, nie kończymy wegetacji na zasadzie zasuszania. W tym momencie na plantacji musimy pomyśleć o potasie, fosforze. Zaleciłbym oczywiście redukcję wody do minimum niezbędnego, przy czym przez najbliższy tydzień tę wodę musimy podawać, utrzymując wilgotność gleby na tym poziomie tych 70%. Z tą wodą właśnie należałoby podawać nawozy potasowe w dużej ilości, uzupełniając je nawozami fosforowymi. W tym momencie ważne jest, żeby ten potas i fosfor dostarczyć jak najszybciej do tych liści, żeby doprowadzić do zdrewnienia, a przynajmniej do jakiegoś próby zdrewnienia tych fragmentu nowo narastających. Zabiegi dolistne nawet co siedem, co pięć dni szczególnie u rosnących roślin powinny zaahamowamować wzrost. Powoli zaczynają nam się już przebarwiać liście, pojawiają się takie czerwone zabarwienia – to jest z jednej strony oznaka zimnych nocy, czyli krzewy reagują na ten stres z chłodu nocnego, ale z drugiej strony widać, że te rośliny się już przygotowują do tego spoczynku zimowego.

Ryszard Nowakowski: Program, który sugerujesz jest dobry. Raz mało, to dwa, trzy, czy cztery razy ten potas, fosfor, bo to są te pierwiastki, które w tej chwili, jakby nam zagospodarują azot.

Dr inż Tomasz Krupa: To czas na to, ażeby wyhamować tę wegetację i sprowadzić ją do całkowitego zatrzymania i do dobrego zdrewnienia. To dobre przygotowanie roślin będzie nam decydowało o tym, że one w zimie nie ucierpią tak. Należy też pamiętać tutaj o cynku i borze, który nam właśnie przeciwmrozowo zadziała. W tym momencie liście są jeszcze aktywne bardzo, więc wprowadzenie w tym momencie tych mikroelementów jest bardzo istotne i łatwe, bo trudniej to będzie wykonać już w drugiej połowie października, czy w listopadzie. Na plantacji ważna jest odpowiednia lokalizacja, ale też odpowiednie pH wody. Zakwaszenie wody jest ważne,  najprostszym składnikiem, jest kwasem azotowym. My już wspominaliśmy wcześniej, że nawożenie azotowe musimy wycofać. Musimy zakwaszać wodę, teraz przechodzimy do zakwaszenie kwasem najlepiej fosforowym, ten fosfor też trafia do gleby w bardzo prostej formie, po prostu w rozpuszczonej wodzie i łatwiej dostępnej dla roślin.

Ryszard Nowakowski: Jeżeli Państwo zastosują się do zaleceń, nie będzie obawy, że Państwa rośliny będą miały jakiś stres, czy będą  podatne, na pewno kondycja tych roślin do zimy będzie dobra i gwarancja, że na pewno przeżyją.

Poprawne przygotowanie roślin do spoczynku zimowego, jest szczegółowo omówione w filmie niżej:

Charakterystyka odmian :

Drapper [kliknij i czytaj]

Elliott [kliknij i czytaj]

Spartan [kliknij i czytaj]

Bluegold [kliknij i czytaj]

Bluecrop [kliknij i czytaj]

Duke [kliknij i czytaj]

Chandler [kliknij i czytaj]

Nelson [kliknij i czytaj]

Projekt realizowany z Szkółką ARNO ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z założeniem plantacji borówki amerykańskiej.  Wszelkie pytania dotyczące zakładania plantacji, doboru sadzonki, czy prowadzenia uprawy borówki można wysyłać pod adres email: szkolka@arno.agro.pl  

kom.: 514 779 724

tel.: 0-48 66 11 779,

Adres: 05-622 Belsk Duży, LEWICZYN 77 a koło Grójca.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2500 zł wsparcia do 1 hektara uprawy truskawek

Nie będziemy mogli wysyłać naszych normalnych ilości jabłek na rynek egipski