w ,

Ochrona przedzbiorcza – jakie produkty, ile pozostałości ?!

Pisząc ten art. myślę o cenach przyszłorocznych (niestety) – w tym roku, każdy sadownik wyjdzie na minusie.

Czy to wina rządu, państwa, przetwórni, sadowników – nie mnie oceniać.  Sytuacja na rynku przemysłowym jabłek  oraz eksportu jest – DRAMATYCZNA!

Praktyka sadownicza już od kilku twierdzi:

„Gdy na wiosnę jabłka drogie, jesienią ceny będą srogie.”

Wracając do tematu, pomagając Wam w wyborze odpowiednich  preparatów do ochrony przedzbiorczej na rynku Polskim obecnie mamy (nie będzie łatwo, połącz substancje z nazwami) :

Czym jest w ogóle ochrona przedzbiorcza?

Ochrona przedzbiorcza to jedna z najważniejszych czynności dla odpowiedniej jakości naszych jabłek
– jeśli zakładamy, że będziemy je przechowywać do późnej jesieni, zimy lub nawet wiosny [sama znam kilku sadowników, którzy komory otwierają w lipcu z zbiorów poprzedniego roku :)] musimy zadbać o tą ochronę  jak najlepiej.

 

Sukcesem przechowalniczym jest dobór odpowiedniej strategii ochrony przedzbiorczej. 

Jeśli Wasze owoce planujecie przechowywać do zimy tego roku (grudzień), zabiegi dwoma preparatami np. Geoxe oraz Kaptan w zupełności wystarczą dla odpowiedniej jakości przechowalnictwa.

Jeśli Wasze owoce planujecie przechowywać do zimy 🙂 ale po Nowym Roku (styczeń, luty), zabieg Bellis’em 4 tyg przed zbiorem może się okazać koniecznością oraz  jeden zabieg Geoxe przed samym zbiorem, nie wspominając o zabiegach między czasie kaptanem dla odpowiedniej jakości przechowywania owoców.

Jeśli Wasze owoce planujecie przechowywać do wiosny a i dłużej to zabieg Bellisem  lub Luną Experience* będzię koniecznością 4 tyg przed planowanym zbiorem, Geoxe minimum dwa razy przed planowanym zbiorem (dwa tyg przed zbiorem oraz 3 dni przed zbiorem).

Aaaaa zapomniałam o NAJWAŻNIEJSZYM! To czym będziemy pryskać UWARUNKOWUJE I TAK NAM POGODA 😉 przydało by się trochę deszczu przed zbiorem …

Mówiąc o pozostałościach pamiętajmy, że robiąc zabiegi wdg. ” Programu Ochrony Roślin Sadowniczych 2018 r.” oraz stosując się do etykiet produktów – pozostałości będą ALE  w normach.

Rynek Niemiecki jest najbardziej restrykcyjny, jeśli tam planujecie wysyłać jabłka to liczba pozostałości które możecie mieć w owocach: 3!

 

GEOXE POZOSTAŁOŚCI : 1

Uwaga! Najkrótsza na rynku karencja – 3 dni. Bardzo niski poziom pozostałości (5-25% MRL EU bardzo istotne w przypadku osób ograniczających sumę procentową zawartości substancji aktywnych).

BELLIS POZOSTAŁOŚCI : 2

Uwaga! Ilość zabiegów sugerowana 1 przedzbiorczo, w przypadku dwóch zabiegów – drugi zabieg wykonać nie wcześniej niż 21 dni przed zbiorem i nie później niż 7 dni przed zbiorem.

LUNA EXPERIENCE POZOSTAŁOŚCI :2

*Uwaga!  Polecana  na odmiany  podatne na choroby kory i drewna (ze względu na tebukonazol). Pamiętajcie, że zabieg Luna Experience może być wykonany 1 raz w sezonie. Jeśli stosowaliście produkt wiosną – nie macie możliwości zastosować go ponownie.

KAPTAN POZOSTAŁOŚCI : 1

SWITCH POZOSTAŁOŚCI : 2

Uwaga! Zabieg wykonujemy jednorazowo przed zbiorem.

 

PAMIĘTAJCIE ! NIE NALEŻY STOSOWAĆ ŁĄCZNIE PREPARATÓW NALEŻĄCYCH DO RÓŻNYCH GRUP CHEMICZNYCH.

Jeśli stosowaliście preparaty wyżej wymienione – macie możliwość policzenia ile substancji aktywnych, może pojawić się w Waszych owocach.  Program Ochrony Roślin Sadowniczych prezentuje więcej produktów,
ja wymieniłam te najczęściej wybierane
przez Was.

 

 

UWAGA Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gradobicia w natarciu na SADy ! Uwaga !

Calderoni – BIO ROTOR technologia i innowacje w zwalczaniu chwastów.