Ochrona gruszy przed miodówką gruszową plamistą (Cacopsylla pyri) przy ograniczeniu stosowania chemicznych insektycydów nie jest prostym wyzwaniem.
Lustracja i zabiegi ochronne powinny odbyć się już w okresie zimy i przedwiośnia w fazie spoczynku.
W lutym i w marcu zabieg ochronny powinien być wykonany w czasie, gdy przez 3-4 dni temperatura przekroczy 10 stopni i próg zagrożenia przekroczy 15 miodówek z 35 gałęzi.
Preparaty do stosowania :
Kaolin był stosowany już dawno temu. Ma swoje zalety i wady. Główna wada to trudno zmywalny osad oraz fakt, że nie można go stosować w pobliżu zbioru. Mechanizm polega na odstraszaniu jaj.
Podanie produktów olejowo mineralnych i zastosowanie w okresie przedwiośnia może przyczynić się do ograniczania liczebności składanych jaj.
Pyretrioidy mogą mieć TYLKO zastosowanie jeśli jest duże nasilenie występowania szkodnika.
Czy stosować środek zwilżający? – Tutaj, należy czytać etykiety co z czym można połączyć aby zwiększyć efektywność zabiegu.
Podsumowując z walce z miodówką gruszową ważny jest regularny monitoring, wczesny termin zwalczania, który powinien odbywać się już na przestrzeni zimy i przedwiośnia. Musimy mieć też umiejętność rozpoznawania stadiów rozwojowych owada i stosować zabiegi już na najmłodsze stadia rozwojowe. Pamiętajmy też o unikaniu stosowania produktów nieselektywnych, które zagrażają owadom pożytecznym.
Przypomnijmy również, że IPSAD informował Państwa za pośrednictwem FB o zagrożeniu ze strony miodówki już 16 lutego 2022 roku: