w , , ,

Lustracja w sadzie gruszowym. Komunikat Sadowniczy – 22.04.2023. Skuteczna pomoc w ograniczeniu miodówki !

Ochrona gruszy przed miodówką gruszową (Cacopsylla pyri) przy ograniczeniu stosowania chemicznych insektycydów nie jest prostym wyzwaniem dla producentów. Dodatkowo aktualne wysokie temperatury sprzyjają aktywności owadów. Składanie jaj przez osobniki dorosłe miodówki właśnie trwa w najlepsze.

W sezonie sadownicy zabiegi ograniczające miodówkę powinni wykonać, gdy przez 3-4 dni temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza i próg zagrożenia przekroczy 15 miodówek z 35 gałęzi. W walce z miodówką gruszową ważny jest regularny monitoring.

Odwiedziliśmy z doradcą sadowniczym Dominikiem Poszywała z Argo Natural, sad Pana Pawła w Konarach, aby przyjrzeć się aktualnej sytuacji w sadach gruszowych.

Posiadam starszy i młodszy sad gruszowy, mam około 10 hektarów gruszki. Zmorą sadowników w jednych latach jest miodówka, a w innych pseudomonas. Mam opracowany swój system do ograniczania miodówki. W skutecznym ograniczaniu miodówki pomaga mi „Dominator”. Kolega polecił mi ten produkt, był zadowolony, ja również jestem. Produkt jest skuteczny, a co ważne cenowo korzystny!  – informuje Paweł Sowiński z Konar.

To prawda, że głównym problem dla grusz jest miodówka. Sadownicy często nie dają rady sobie z nią. Początek sezonu jest kluczowy w zwalczaniu miodówki, jeśli teraz go zaprzepaścimy, później możemy sobie nie poradzić. Należy bacznie lustrować sady i w momencie wystąpienia odpowiednio zareagować, stosując ochronę chemiczną. Jako dodatek do zabiegów chemicznych, zalecamy produkt „Dominator”, aby zwiekszyć skuteczność zabiegów chemicznych. Nawóz posiada w sobie Bor, oraz związki eteryczne, przez co roślina staje się mniej atrakcyjna dla szkodnika. Sadownicy stosują produkt przed kwitnieniem lub po kwitnieniu. Ilośc zabiegów w sezonie wynosi od 4 do 5 łącznie z ochroną chemiczną. Producenci są bardzo zadowoleni ze skuteczności produktu – informuje Dominik Poszywała z Argo Natural.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z wizyty w sadzie gruszowym sadownika Pawła:

 

Pamiętajmy, aby wykorzystać obecne optymalne warunki pogodowe do ograniczenia miodówki. 

Jeśli mają Państwo więcej pytań dotyczących nawożenia, ochrony gruszy przed szkodnikami i chorobami, doradca Dominik Poszywała, zaprasza do kontaktu:

UWAGA! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

Ekologiczny sad Gali Must. Czy ekologia się opłaca?

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie opłaca się już kupować owoców z Polski. „Mrożonki z Ukrainy wjeżdżały jak turyści”

Stawki za pielenie truskawek w 2023 roku