Przymrozki w uprawie ziarnkowej takiej jak jabłonie, czy grusze potrafią dać w kość nie jednemu sadownikowi! W ostatnich latach kilkukrotnie doświadczyliśmy tego zjawiska pogodowego, które w dużym stopniu ograniczyło plony, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Z przymrozkiem mamy do czynienia wtedy, gdy następuje spadek temperatury przy gruncie poniżej 0 °C, przy średniej dobowej temperaturze większej niż 0°C. Z uwagi na przyczynę ich powstawania dzieli się je na dwie grupy: adwekcyjne i radiacyjne.
W pierwszym przypadku mowa o sytuacji, gdy zimne powietrze napływa na daną lokalizację. Cechą charakterystyczną jest występujący wówczas wiatr. Z kolei przymrozki radiacyjne powstają, gdy ciepło z podłoża oddawane jest do atmosfery. Takiemu zjawisku towarzyszy zwykle czyste niebo i brak wiatru. Nie jest to jedyny podział przymrozków. Ze względu na porę występowania rozróżnia się przymrozki: późne – występujące wiosną i wczesne – występujące jesienią. Biorąc pod uwagę wysokość na jakiej występują mówi się o przymrozkach przygruntowych – występujących 5 cm nad gruntem, a także wysokich – notowanych 200 cm nad gruntem. Koncentrując się z kolei na nasileniu wyróżnia się przymrozki: łagodne (od 0°C do -2°C), umiarkowane (od -2,1°C do -4°C), silne (od -4,1°C do -6°C), a także bardzo silne (poniżej -6,1°C).
Niestety jabłonie i grusze są wrażliwe na przymrozki, dużo zależy od okresu wegetacji, czyli rozwoju kwiatów i zawiązków owoców. Jeśli mróz do – 4 stopni Celsjusza, przyjdzie w fazie różowego pąka, to straty w uprawie jabłoni wyniosą 10 procent. Najgroźniejszy jest przymrozek w trakcie kwitnieniu jabłoni, ponieważ, gdy temperatura spadnie do – 3 stopni Celsjusza, to straty wyniosą wtedy, aż 90 procent.
Odporność kwiatów na niskie temperatury jest również cechą odmianową. Większe straty powodują przymrozki w odmianach jabłoni, w których większość kwiatów kwitnie równocześnie (np. Idared, Jonagold), a nieco mniej narażone na straty są odmiany, których kwitnienie jest rozłożone w czasie (np. GoldenDelicious, Gloster).
Ryzyko w tym roku wystąpienia przymrozków jest bardzo duże. Czy jest możliwość skutecznej ochrony plonów przed tym zjawiskiem pogodowym?
Skuteczną ochronę oferują kominki sadownicze firmy Termosad, które w przeciwieństwie do świec gwarantują dłuższy okres palenia, co w efekcie również wpływa na dłuższe i lepsze utrzymanie dodatniej temperatury podczas przymrozków. Jest to również tańsze rozwiązanie, w porównaniu do zraszania nadkoronowego lub używania maszyn ogrzewających sady. Kominki sadownicze Termosad są inwestycją na kilka lub kilkanaście lat.
Niepozorne kominki nazywane też potocznie piecykami, cieszą się dużą skutecznością w ochronie przed przymrozkami. Zainteresowanie tego typu produktem jest duże w wielu krajach Unii Europejskiej, w różnych uprawach!
Piecyk Termosadu oferowany jest w kilku wariantach i dostosowany do budżetu każdego klienta:
- – Piecyk z blachy kotłowej;
- – Piecyk z blachy nierdzewnej;
- – Piecyk z blachy kwaso-odpornej;
- – Piecyk z molibdenu.
Sadownicy, którzy zastosowali w poprzednich sezonach kominki, potwierdzają ich skuteczność w uprawach ziarnkowych.
Jak rozstawiać kominki w uprawie ziarnkowej?
Samo rozstawienie kominków w gruszy i jabłoni, jest dość proste. W sytuacji, gdy mamy rozstaw rzędów co 3 metry, kominki ustawiamy co drugi rząd w szachownice, kominek od kominka 15 metrów.
Oferowany kominek sadowniczy od przeszło trzech lat skutecznie radzi sobie w walce z przymrozkami. Rzesze zadowolonych klientów potwierdza nie tylko skuteczność propozycji, ale także i świetną ekonomię. Kominek sadowniczy TERMOSAD to obecnie najlepsza alternatywa do ochrony sadów ziarnkowych stworzona przez gospodarstwo Państwa Kaczmarczyków.
Jeśli chcesz złożyć zamówienie, możesz to zrobić na cztery sposoby:
– Telefonicznie pod numerem 605 244 415 lub 725 467 403
– Mailowo na adres termosadkaczmarczyk@gmail.com
– W siedzibie firmy, która znajduje się pod adresem: 05-660 Warka, Opożdżew 29,
– Przez formularz kontaktowy [link do zamówień].
Przeczytaj również: