w , ,

Kominki sadownicze w ochronie jabłoni i gruszy przed przymrozkiem

Przymrozki w uprawie ziarnkowej takiej jak jabłonie, czy grusze potrafią dać w kość nie jednemu sadownikowi! W ostatnich latach kilkukrotnie doświadczyliśmy tego zjawiska pogodowego, które w dużym stopniu ograniczyło plony, nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Z przymrozkiem mamy do czynienia wtedy, gdy następuje spadek temperatury przy gruncie poniżej 0 °C, przy średniej dobowej temperaturze większej niż 0°C. Z uwagi na przyczynę ich powstawania dzieli się je na dwie grupy: adwekcyjne i radiacyjne.

W pierwszym przypadku mowa o sytuacji, gdy zimne powietrze napływa na daną lokalizację. Cechą charakterystyczną jest występujący wówczas wiatr. Z kolei przymrozki radiacyjne powstają, gdy ciepło z podłoża oddawane jest do atmosfery. Takiemu zjawisku towarzyszy zwykle czyste niebo i brak wiatru. Nie jest to jedyny podział przymrozków. Ze względu na porę występowania rozróżnia się przymrozki: późne – występujące wiosną i wczesne – występujące jesienią. Biorąc pod uwagę wysokość na jakiej występują mówi się o przymrozkach przygruntowych – występujących 5 cm nad gruntem, a także wysokich – notowanych 200 cm nad gruntem. Koncentrując się z kolei na nasileniu wyróżnia się przymrozki: łagodne (od 0°C do -2°C), umiarkowane (od -2,1°C do -4°C), silne (od -4,1°C do -6°C), a także bardzo silne (poniżej -6,1°C).

Niestety jabłonie i grusze są wrażliwe na przymrozki, dużo zależy od okresu wegetacji, czyli rozwoju kwiatów i zawiązków owoców. Jeśli mróz do – 4 stopni Celsjusza, przyjdzie w fazie różowego pąka, to straty  w uprawie jabłoni wyniosą 10 procent. Najgroźniejszy jest przymrozek w trakcie kwitnieniu jabłoni, ponieważ, gdy temperatura spadnie do – 3 stopni Celsjusza, to straty wyniosą wtedy, aż 90 procent.

Odporność kwiatów na niskie temperatury jest również cechą odmianową. Większe straty powodują przymrozki w odmianach jabłoni, w których większość kwiatów kwitnie równocześnie (np. Idared, Jonagold), a nieco mniej narażone na straty są odmiany, których kwitnienie jest rozłożone w czasie (np. GoldenDelicious, Gloster).

Ryzyko w tym roku wystąpienia przymrozków jest bardzo duże. Czy jest możliwość skutecznej ochrony plonów przed tym zjawiskiem pogodowym?

Skuteczną ochronę oferują kominki sadownicze firmy Termosad, które w przeciwieństwie do świec gwarantują dłuższy okres palenia, co w efekcie również wpływa na dłuższe i lepsze utrzymanie dodatniej temperatury podczas przymrozków. Jest to również tańsze rozwiązanie, w porównaniu do zraszania nadkoronowego lub używania maszyn ogrzewających sady. Kominki sadownicze Termosad są inwestycją na kilka lub kilkanaście lat.

Niepozorne kominki nazywane też potocznie piecykami, cieszą się dużą skutecznością w ochronie przed przymrozkami. Zainteresowanie tego typu produktem jest duże w wielu krajach Unii Europejskiej, w różnych uprawach!

Piecyk Termosadu oferowany jest w kilku wariantach i dostosowany do budżetu każdego klienta:

  • – Piecyk z blachy kotłowej;
  • – Piecyk z blachy nierdzewnej;
  • – Piecyk z blachy kwaso-odpornej;
  • – Piecyk z molibdenu.

Sadownicy, którzy zastosowali w poprzednich sezonach kominki, potwierdzają ich skuteczność w uprawach ziarnkowych.

Jak rozstawiać kominki w uprawie ziarnkowej?

Samo rozstawienie kominków w gruszy i jabłoni, jest dość proste. W sytuacji, gdy mamy rozstaw rzędów co 3 metry, kominki ustawiamy co drugi rząd w szachownice, kominek od kominka 15 metrów.

Oferowany kominek sadowniczy od przeszło trzech lat skutecznie radzi sobie w walce z przymrozkami. Rzesze zadowolonych klientów potwierdza nie tylko skuteczność propozycji, ale także i świetną ekonomię. Kominek sadowniczy TERMOSAD to obecnie najlepsza alternatywa do ochrony sadów ziarnkowych stworzona przez gospodarstwo Państwa Kaczmarczyków. 

Jak zamówić produkt?

Jeśli chcesz złożyć zamówienie, możesz to zrobić na cztery sposoby:

– Telefonicznie pod numerem 605 244 415 lub 725 467 403

– Mailowo na adres [email protected]

– W siedzibie firmy, która znajduje się pod adresem: 05-660 Warka, Opożdżew 29,

– Przez formularz kontaktowy [link do zamówień].

Przeczytaj również:

Skuteczna ochrona upraw pestkowych przed przymrozkiem!

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szczepienie w ręku – szkółka ARNO

Pogoda: Pojawią się opady deszczu, a od środy również deszczu ze śniegiem oraz śniegu.