w

Jan Krzysztof Ardanowski: Trzeba wspomóc rolników…

Trzeba wspomóc rolników w realizacji coraz bardziej skomplikowanych procedur związanych m.in. ze składaniem wniosków o dopłaty unijne – powiedział szef prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.

Były wiceminister rolnictwa poinformował, że podczas środowego posiedzenia prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich zamierza m.in. przeanalizować, w jakim stopniu różnego rodzaju instytucje, w tym Ośrodki Doradztwa Rolniczego, są przygotowane do wsparcia rolników w radzeniu sobie np. z realizacją procedur unijnych związanych m.in. z otrzymaniem dopłat z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej. Jak zaznaczył, to bardzo ważne, ponieważ w połowie marca ma rozpocząć się składanie wniosków.

Chcemy zapytać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego, czy doradztwo rolnicze jest odpowiednio przygotowane np. w skutecznym wypełnianiu wniosków o dopłaty

– wskazał.

Zwrócił uwagę, że do tej pory nie ma m.in. stosownych rozporządzeń, które określałyby procedurę składania i weryfikacji wniosków o dopłaty z UE.

Ardanowski dodał, że w nowej perspektywie WPR pojawia się kilka nowych możliwości wsparcia, których pracownicy ODR mogą nie znać. Jako przykład wymienił dopłaty do dobrostanu zwierząt. W takiej sytuacji – jak mówił – mogą być potrzebne np. dodatkowe szkolenia czy zwiększenie zatrudnienia w ODR.

Chcemy m.in. ustalić, czy programy w szkołach zawodowych i na uczelniach są odpowiednio dostosowane do rozwoju technologicznego, czy wiedza, z którą wychodzą absolwenci, jest wystraczająca do sprawnego prowadzenia gospodarstwa

– powiedział.

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich to forum konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich, organizowanie tematycznych okrągłych stołów, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nowe warunki uznawania gruntów za kwalifikujące się hektary.

Resort rolnictwa chce wspomóc producentów owoców