w ,

Jakich odmian jabłoni nie kupicie na wiosnę 2021 roku w szkółce?

Sadownicy w okresie wiosny wykonują prace polowe, między innymi sadzą nowe nasadzenia jabłoni. Spotkaliśmy się w szkółce Arno w Lewiczynie z Państwem Nowakowskimi, aby dowiedzieć się jakie odmiany są już wykupione przez sadowników na wiosnę 2021 roku? 

Na wiosnę 2021 roku praktycznie nie posiadamy dostępnych nowości, czyli odmian czerwonomiąższowych takich jak Baya Marisa i Baya Franconica. Sadownicy bardzo szybko wykupili cały materiał, który mieliśmy na jesień 2020 roku i wiosnę 2021 roku.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również odmiana Chopin – jabłko jest o wyższej kwasowości i o lepszych walorach smakowych od odmiany Boskoop. Odmiana Chopin jest również już niedostępna na wiosnę – informuje Pani Anna Nowakowska w szkółce Arno.

Tradycyjnie sadownicy tak jak w poprzednim roku wykupili wszystkie drzewka AlwyEmpira – niegdyś zapomniane odmiany, obecnie są często poszukiwane przez sadowników. 

Z odmian których nie dostaniecie na wiosnę 2021 roku w szkółce jest jeszcze ROAT KING RED DELICIOUS, BRAEBURN ARNO, LIGOL RED.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również Golden i Szampion i tutaj dostępne są tylko drzewka w słabszym wyborze.

Pamiętajmy, że ogólna sytuacja w sadownictwie przekłada się na zakup drzewek w szkółkach.

Sprzedaż drzewek na wiosnę zazwyczaj tra do połowy maja. Nie ma danych mówiących czy sadownicy kupują częściej na wiosnę czy na jesieni. Zainteresowanie sadowników odmianami co roku jest zupełnie inne, warunkuje to w dużej mierze cena za jabłka. Cena jabłka przemysłowego również ma wpływ na zakup drzewek. Jeśli danej wiosny cena za jabłka przemysłowe jest dobra sadownicy nie myślą o zakupie drzewek deserowych, natomiast jeśli cena za przemysł jest niska sadownicy skupiają się na produkcji deserowej i interesują się bardziej nowymi nasadzeniami.

Ile kosztują drzewka jabłoni na wiosnę 2021 roku w szkółce? 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy nowy Zielony Ład „uratuje” małe i średnie gospodarstwa rolne w Polsce i Unii Europejskiej?

Niezawodne opryskiwacze sadownicze Fede – który wybrać!?