w

Jak można wwieźć polskie jabłka do Białorusi?

foto: istockphoto

Z dniem 27 kwietnia 2022 r. Białoruś częściowo zniosła embargo obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. na przywóz określonej żywności, pochodzącej z państw członkowskich Unii Europejskiej, USA, Kanady, Norwegii, Albanii, Islandii, Macedonii Północnej, Wielkiej Brytanii, Czarnogóry, Szwajcarii, Liechtensteinu i Serbii.

Uchwałą Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 245 z dnia 22 kwietnia 2022 r. zmieniono Uchwałę nr 700 z dnia 6 grudnia 2021 r., która wprowadzała przedmiotowe embargo. W uchwale zmieniającej, która zezwala na przywóz niektórych świeżych warzyw i owoców, określono kody celne towarów wyłączonych z wykazu towarów zabronionych, które tym samym mogą być wwożone do Białorusi (wykaz towarów).
Z listy towarów, których wwóz na Białoruś był od 01.01.2022 r. zakazany, usunięto m.in. jabłka, gruszki, kabaczki, bakłażany, paprykę, sałaty i mieszanki sałat, rukolę, rzepę, szpinak.

Ponadto Ministerstwo Transportu Białorusi wprowadziło od 16 kwietnia 2022 r. zakaz jazdy w tym kraju dla pojazdów zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Strona białoruska przygotowała wykaz miejsc, gdzie mogą one przekazać naczepy lub przeładować towar (wykaz miejsc).

Zgodnie z informacją uzyskaną ze strony internetowej Ministerstwa Transportu i Komunikacji Republiki Białorusi przewoźnicy mogą wjeżdżać na Białoruś tylko do wyznaczonego terminalu w celu przeładunku (nie dalej niż do 50 km w głąb kraju od granicy polsko-białoruskiej). Pojazdy przewoźników z Unii Europejskiej muszą zostawić towar w pracujących całą dobę przygranicznych białoruskich centrach transportowo-logistycznych. Stamtąd towary będą transportowane na wschód samochodami przewoźników białoruskich i rosyjskich.

źródło: PIORIN

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Cena truskawki importowanej i krajowej

Dużo zainteresowanych ubezpieczeniami od ryzyka suszy