w

Importowane używane maszyny wymagają kontroli fitosanitarnej

Wprowadzanie do Unii Europejskiej używanych maszyn rolniczych i leśnych wymaga przeprowadzenia granicznej kontroli fitosanitarnej.

 

Import spoza Unii Europejskiej używanych maszyn rolniczych i leśnych wiąże się z ryzykiem przeniesienia agrofagów mogących wyrządzać szkody w uprawach rolnych, jak również na terenach leśnych. Z tego względu, maszyny takie przed wprowadzeniem na terytorium UE muszą zostać poddane granicznej kontroli fitosanitarnej oraz muszą być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne wydane przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego. Ze względów bezpieczeństwa fitosanitarnego, maszyny takie muszą być oczyszczone i wolne od gleby i pozostałości roślin.

 

Regulacje te dotyczą maszyn opatrzonych kodami taryfy celnej wymienionymi w punkcie 2 załącznika VII do rozporządzenia 2019/2072 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019R2072 ).

 

Szczegóły dotyczące zasad importu towarów regulowanych prawem dotyczącym zdrowia roślin dostępne są na stronie internetowej PIORiN (http://piorin.gov.pl/eksport-i-import/import-towarow-do-ue/ ).

źródło: piorin.gov.pl.

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Sadownicy mają problem ze sprzedażą jabłek

Utrzymuje się wysoka dynamika sprzedaży soku jabłkowego z Polski