Cięcie pielęgnacyjne sadu zarówno te zimowo wiosenne jak również pochłaniają dużo czasu i energii oraz są dosyć drogie. W związku z tym przygotowaliśmy dla państwa film obrazujący zastosowanie nowych technologii, zastosowanie pił tarczowych oraz kosiarek listwowych do ciąć pielęgnacyjnych sadów. Film został zrealizowany w ramach pomocy technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – informuje Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
„Mechaniczne cięcie drzew za pomocą pił konturowych i kosiarek listwowych” to tytuł filmu zamykającego cykl trzech filmów realizowanych w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pt. „Innowacje techniczne w pielęgnacji sadów i mechanicznym zbiorze owoców” – informuje Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
Zapraszamy do obejrzenia filmu, opublikowanego przez Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, w którym możemy zobaczyć cztery różne maszyny (Coupeco, BMV, CWTS, LOTTI) dedykowane do cięcia mechanicznego:
Uprawa i pielęgnacja roślin sadowniczych wymaga wielu prac. Jedną z nich jest cięcie i formowanie koron drzew. Jeszcze do niedawna były wykonywane jedynie w sposób ręczny. Od kilku lat sadownicy chętniej inwestują w cięcie mechaniczne za pomocą pił konturowych i kosiarek listwowych.
Wcześniej próby cięcia mechanicznego były podejmowane w latach 60 – 70, ale efekty tamtych prac nie dały się dostosować do prowadzenia drzew deserowych. Kolejne podejście do cięcia mechanicznego było rozwijane w Europie Zachodniej na początku XX wieku i w efekcie zainteresowanie tym systemem ma również wdrożenie na większą skalę właśnie miało miejsce około 10 lat temu – Andrzej Soska.
Cięcie mechaniczne można wykonywać na młodych kwaterach sadów jak i zarówno na starych drzewach. Eksperci zalecają tego typu zabiegi od trzeciego roku po posadzeniu drzew. Znaczenie mają także terminy cięć w trakcie roku kalendarzowego.
Zaczyna się wykonywać po zbiorze owoców ale także później w trakcie kiedy liście opadają w okresie zimowym i także w okresie wiosennym także terminów cięcia mamy kilka – Piotr Gościło.
Termin jesienny bezpośrednio po zbiorze i wiosennym około różowego pąka są najbardziej polecane i stosowane w większości przypadków, a zwłaszcza, jeżeli sad rośnie silnie, gdyż umiarkowanie silnie. Jedynie w przypadku drzew naprawdę słabo rosnących można również wykonywać cięcie konturowe w fazie bezlistnej, tak – Andrzej Soska.
W video-relacji między innymi usłyszymy:
Diametr piły 50 cm, który występuje w tej maszynie służy do cięcia dużych przekrojów, jednocześnie to cięcie jest bardzo precyzyjne ,ogólnie producent nazywa to cięciem czystym. Do nasadzeń tych młodych mamy zamiennie w miejsce pił noże. Noże nadają się do przekroju maksymalnie do 3 centymetrów – Piotr Głogowski – dystrybutor maszyn sadowniczych Coupeco.
Według mnie cięcie mechaniczne to jest przyszłość, ze względu na drogą siłę roboczą. Nie ma, nie ma kto pracować ręcznie. Cięcie mechaniczne ogranicza wzrost drzewa a jednocześnie powoduje większe wyrzucanie pąków kwiatowych, dlatego byłbym zdania, że zwiększa się plon po cięciu mechaniczny, żeby były dobre efekty trzeba to robić corocznie – Andrzej Podsiadły, sadownik.
W sadzie w który mamy słupy do siatek antygradowy, ten czujnik dotykając słup odchyla się i mija ten słup. Cała konstrukcja tego czujnika jest bardzo skomplikowana, bo ten system elektroniczny, którym możemy sobie ustawić tak jakbym napięcie tej sprężyny, która która dotyka do tego słupa, po to żeby omijała nam słupy a nie jakieś grube przyrosty. To możemy sobie wyregulować z kabiny operatora, tam mamy pokrętła którymi sobie regulujemy, sztywność, szybkość i częstotliwość odchylania tej piły. Tą piłą możemy ciąć w pionie 2,85. Dolna piła, która ma średnicę 31 cm może być również wypionowana, daje nam to dodatkowe 30 cm w pionie. Ewentualnie możemy ją ustawić pod kątem i wycinać wtedy dolne odrosty. Góra to jest 60 cm cięcia, czyli dwie piły, które które obcinają nam górne partie drzewa. Maksymalna wysokość cięcia to jest około 3 metrów – Grzegorz Orzeszek, dystrybutor listw i pił tnących.
Miałem doczynienia z piłą mechaniczną i z listwą i według mnie bardziej ładniejsze efekty są po pile mechaniczne. Dla drzew, dla zdrowotności bardzie jest niebezpieczna listwa gdyż, przy szybszej jeździe, jeśli się przytnie gałązka w listwie, listwa pociągnie drzewo urywa go na szczepieniu – Andrzej Podsiadły, sadownik.
Mówiąc o zaletach i wadach cięcia mechanicznego, dostrzegamy oczywiście więcej pozytywów. Wady oczywiście też są. Po pierwszym roku cięcia mechanicznego następuje silny wzrost drzewa. Kolejną wadą jest konieczność zwiększonego nawożenia w sadach ciętych mechanicznie. Pamiętajmy, że maszyna za nas wszystkiego nie załatwi i po cięciu mechanicznym należy wykonać cięcie korekcyjne.
źródło: Sandomierski Oddział Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach