w ,

Aktualne zalecenia sadownicze

Nastąpiła wyczekiwana zmiana aury pogodowej, już w Wielką Sobotę duża część sadowników wykonała pierwszy zabieg ochrony roślin w sadach – głównie z pomocą preparatów miedziowych lub nawozów miedziowych o działaniu fungistatycznym. Z lustracji w naszych uprawach sadowniczych wynika, że w kilku miejscach naszego regionu wystąpiły uszkodzenia pąków w związku z przymrozkami – informuje ŚWIĘTOKRZYSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO W MODLISZEWICACH.

W sadach jabłoniowych stopień rozwoju drzew i pąków jest zróżnicowany w zależności od odmiany, położenia i regionu. W tym tygodniu zależy wykonać zabieg fungicydowy (piątek – 14.04, sobota – 15.04) preparatami o działaniu kontaktowym w celu ochrony drzew. W zależności od rozwoju drzew możemy użyć ponownie środków miedziowych w kwaterach, gdzie rozwój pąków jest nieduży. Natomiast w sadach, gdzie rozwój jest zaawansowany ochronę możemy oprzeć o preparaty powierzchniowe zawierające ditianon (Delan 700 WG, Mulan, Zulanol 700WG), kaptan (Captan 80 WDG, Pastor 80 WG), dodynę (Syllit 65 WP, Diana 500 SC), układowe z grupy triazoli (Cros 250 EC, Score 250 EC). W badaniu dojrzałości otoczni parcha jabłoni wykonanym w naszym ośrodku, stopień dojrzałości otoczni i zdolności infekcji wynosi między 10-15%. W walce z mączniakiem na tym etapie rozwoju możemy zastosować zapobiegawczo preparaty siarkowe. W kwaterach, gdzie stopień infekcji był duży w poprzednim roku możemy zastosować środki zawierające fenyloacetamidy (Tonki 50 EW, Kendo 50EW). Jeśli chodzi o szkodnik, to jest to czas na zabieg olejami parafinowymi. W sadach, gdzie został wykonany ten zabieg prowadzimy lustracje czy nie występują szkodniki aktywne (mszyce, kwieciaki). Dodatkowo podczas zabiegów „grzybowych” możemy zastosować nawozy dolistne lub biostymulatory o działaniu regeneracyjnym (np. NaturalCrop SL, Superfifty 500 SL, Megafol).

W uprawach grusz również ruszył intensywny rozwój wegetatywny. Ochronę możemy kontynuować w oparciu o preparaty miedziowe (Magic Miedź, Miedź Ekstra 50) zabiegi te są pomocą w ochronie przeciw parchowi, zarazie ogniowej, rakowi bakteryjnemu. Jeśli użyliśmy środków miedziowych kilkukrotnie to możemy je zastąpić preparatami o działaniu powierzchniowym opartymi na kaptanie (Kapłan 800 WG, Malvin 80 WDG), ditianonie (Caldera 700 WG, Ditoflo 700 WG). W celu walki z mączniakiem możemy zastosować preparaty siarkowe (Siarkol 80 WG) lub fenyloacetamidy (Kendo 50 EW, Tonki 50 EW). W przypadku miodówek gruszowych nadchodzące ocieplenie w najbliższych dniach spowoduje ich większą aktywność. Do zwalczania możemy zastosować preparaty np. Mospilan 20 SP, Kobe 20 SP, Limocide, Pesticol. Dodatkowo podczas zabiegów „grzybowych” możemy zastosować nawozy dolistne lub biostymulatorami o działaniu regeneracyjnym (np. NaturalCrop SL, Superfifty 500 SL, Megafol).

W uprawach czereśni, wiśni i śliw na tym etapie przed kwitnieniem prowadzimy ochronę głównie przeciw chorobom kory i drewna, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Do tego celu możemy użyć preparatów miedziowych, również tych zarejestrowanych jako nawozy. W uprawie brzoskwiń prowadzimy ochronę przeciw kędzierzawości liści brzoskwiń. Do tego celu możemy użyć środków miedziowych (Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC), jak również nawozów miedziowych o działaniu fungistatycznym (np. Magic Miedź, Miedź Extra).

W sadach morelowych mamy okres białego pąka lub kwitnienia. W tym okresie koncentrujemy się na ochronie fungicydowej. Zalecamy w tym okresie zastosowanie preparatów miedziowych przeciw rakom bakteryjnym, chorobom kory i drewna, brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. W celu lepszego kwitnienia oraz zawiązania owoców możemy zastosować preparaty biostymulujące np. MC SET, Megafol, NaturalCrop SL.

Rozpatrując jeszcze ważne zabiegi agrotechniczne nie zapominajmy o nawożeniu doglebowym naszych upraw. Analizując prognozy pogody jest to dobry moment na wysianie nawozów, wykorzystamy wilgoć zgromadzoną w glebie. Również jest to dobry czas na ochronę przeciw chwastom pod koronami drzew. Jeśli wykonamy ten zabieg teraz, to na okres kwitnienia będziemy mieli uprawione pasy i wszystkie owady zapylające skupią się na zapyleniu naszych upraw. Polecamy wykorzystanie tego zabiegu do połączenia z preparatami poprawiającymi strukturę gleby oraz wprowadzenie preparatów wspomagających nawożenie roślin (np. AzotoPower, Ultrahumus, IberhumusPs90 Ultra).

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Autor: Grzegorz Jurkowski

źródło: ŚORD w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eksport polskich jabłek w Marcu 2023 — do jakich krajów?

Koszty produkcji jabłek – Dr Dariusz Paszko / TSW 2023