w ,

Aktualne zalecenia sadownicze

Mijający tydzień jest bardzo zróżnicowany i zmienny pod względem warunków atmosferycznych. Opady deszczu miejscami intensywne przeplatają się z dniami słonecznymi. Według zapowiedzi meteorologów środa była dniem najbardziej deszczowym i z najniższą temperaturą. W drugiej połowie tygodnia przebieg warunków pogodowych będzie pozytywny, dni mają być słoneczne z wyższymi temperaturami. W takich warunkach będzie konieczność wykonania zabiegów ochrony we wszystkich gatunkach sadowniczych – informuje ŚODR w Modliszewicach.

W uprawie jabłoni będzie konieczność wykonania zabiegu preparatami o działaniu powierzchniowym opartymi na ditianonie (Delan 7000 WG, Mulan), dodynie (Diana 500 SC, Dodifun SC), powierzchniowo-wgłębnym zawierających cyprodynil (Chorus 50WG, Pyrus 400 SC). Możemy również połączyć preparaty powierzchniowe z układowymi np. z grupy triazoli (Cros 250 EC, Score 250EC, Alcedo 100 EC), co zapewni lepszą ochronę przy dużym rozwoju zielonej masy liści i drzew. Kolejna analiza dojrzałości otoczni parcha jabłoni wynosi około 12-20 %, więc zagrożenie infekcją jest średnie. Pod względem szkodników jest to moment, gdzie już powinno być po zabiegu olejem parafinowym. Faza zielonego pąka jest ostatecznym czasem na wykonanie tego zabiegu. Sadownicy, którzy wykonali ten zabieg wcześniej prowadzą lustrację sadów jabłoniowych pod względem występowania mszyc, kwieciaków, bawełnicy korówki, która w okresie zielonego pąka i w niektórych kwaterach różowego pąka jest bardzo ważny. Jeśli dane szkodniki wystąpią, możemy je zwalczyć preparatami np. Pirimor 500 WG, Afinto, Mospilan 20 SP. Pod względem nawożenia dolistnego jest to czas na wspomaganie roślin cynkiem i borem.

W sadach gruszowych mamy w większości kwater fazę białego pąka. Kontynuujemy ochronę zapobiegawczą przed chorobami preparatami powierzchniowymi (np. Ditoflo 700 WG, Merplus 800 SC, Pastor 80 WG), także układowym z grupy triazoli (Blina 250 EC, Falanga 250 EC). W uprawie grusz monitorujemy występowanie miodówek gruszowych oraz innych ważnych w tym okresie szkodników, takich jak wzdymacz gruszowy, podskórnik gruszowy (Ortus 05 SC, Vertigo 018 EC), kwieciaki oraz zwójkówki i mszyce (Kobe 20 SP, Kaliber 240 EW). Przy okazji wykonujemy zabiegi dokarmiania dolistnego roślin cynkiem i borem w celu poprawy jakości pąków i kwiatów.

W sadach czereśniowych i wiśniowych mamy fazę intensywnego rozwoju pąków, ochronę opieramy o preparaty o działaniu kontaktowym (np. Tebu 250 EW, Trion 250 EW) oraz możemy się wspomóc środkami układowymi (np. Kenja 400 SC, Luna Experience 400 S.C.). Przy okazji tych zabiegów dokarmiamy dolistnie pąki cynkiem i borem, jak również biostymulujemy, wyprowadzając rośliny ze stresu spowodowanego warunkami atmosferycznymi (Megafol, NaturalCrop SL).  Pod względem szkodników lustrujemy uprawy czy nie pojawiają się mszyce i zwójki, które należy zwalczyć przed okresem kwitnienia.

W uprawie śliw i brzoskwiń mamy okres rozwoju pąków. W niektórych lokalizacjach i odmianach możemy zauważyć fazę białego pąka u śliw. Kontynuujemy ochronę przeciw chorobom grzybowym stosując preparaty (np. Signum 33WG, Botrefin, Airone S.C.). Obserwujemy i lustrujemy rośliny pod względem występowania mszyc i zwójkówek, których zwalczanie jest kluczowe w tym okresie (Inpower 130 WG, Afinto, Apis 200 SE). Również prowadzimy dokarmianie dolistne cynkiem i borem w celu wzmocnienia pąków i kwiatów.

W uprawie moreli mamy nadal okres kwitnienia lub koniec kwitnienia i opadanie płatków. Jest to okres ochrony przed brunatną zgnilizną i szarą pleśnią. Do ochrony możemy zastosować preparaty (np. Luna Experience 400 SC, Signum 33 WG, Society). Spośród szkodników obserwujemy występowanie mszyc i zwójek, które ograniczymy stosując np. Afik, Sekil, Movento 100 SC.

Rozpatrując ważne zabiegi agrotechniczne nie zapominajmy o nawożeniu doglebowym naszych upraw. Z analizy prognoz pogody wynika, że jest to dobry moment na wysianie nawozów, wówczas wykorzystamy wilgoć zgromadzoną w glebie. Jest to również dobry czas na ochronę przeciw chwastom pod koronami drzew. Jeśli wykonamy ten zabieg teraz, to na okres kwitnienia będziemy mieli uprawione pasy i wszystkie owady zapylające skupią się na zapyleniu naszych upraw. Polecamy wykorzystanie tego zabiegu do połączenia z preparatami poprawiającymi strukturę gleby oraz wprowadzenie preparatów wspomagających nawożenie roślin (np. AzotoPower, Ultrahumus, IberhumusPs90 Ultra).

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Autor: Grzegorz Jurkowski

źródło: ŚODR w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wielu sadowników będzie walczyć o przetrwanie

Rolnik został przejechany przez ciągnik