w

Aktualne zalecenia sadownicze

Rozpoczął się maj. Aura pogodowa jest zróżnicowana, opady deszczu przeplatają się z okresami słonecznymi i ciepłymi. Na początku miesiąca w niektórych rejonach Polski zapowiadane były przymrozki. Także temperatury w ciągu dnia są zróżnicowane, od kilku stopni nad ranem do kilkunastu w południe i popołudniu oraz kilku wieczorem i w nocy – podaje ŚODR w Modliszewicach

Maj to okres, w którym większość gatunków sadowniczych kwitnie. Jest to bardzo ważny czas w wegetacji rocznej naszych upraw. Z opinii sadowników wynika, że ilość kwiatów na drzewach poszczególnych odmian jest bardzo różna w zależności od regionu, położenia oraz wieku sadu.

W sadach jabłoniowych mamy okres kwitnienia. Z ostatniej analizy dojrzałości otoczni parcha jabłoni wynika, że mamy czas średniego oraz dużego zagrożenia infekcją grzybni (około 30%). Mączniak jabłoni również jest w tym okresie bardzo groźny. Dlatego w najbliższych dniach, jeśli wystąpi okienko pogodowe oraz warunki będą umożliwiały wykonanie zabiegu, to należy go wykonać. Przed parchem możemy zastosować preparaty powierzchniowe oparte na ditianonie (Delan 700 WG, Ditoflo 700 WG), dodynie (Syllit 65 WP, Diana 500 EC), które mają działanie zapobiegawcze i interwencyjne. W ochronie przed mączniakiem możemy zastosować preparaty np. Talius Sad, Kendo 50 EW. Możemy wybrać też preparaty działające jednocześnie na te dwie choroby, np. Fontelis 200 SC, Cros 250 EW, Luna Experience 400 SC. W celu pomocy w regeneracji roślin po ewentualnych przymrozkach możemy zastosować biostymulatory, np. Inpower, NaturalCrop SL, Megafol. W ochronie przed szkodnikami prowadzimy lustracje, wszelkie zabiegi owadobójcze w tym czasie są niewskazane.

W uprawie grusz ochrona przed chorobami podobna jak w jabłoniach. Grusze w większości kwater kończą kwitnienie, jest to czas na zastosowanie giberelin, aby zawiązało jak najwięcej owoców. Obserwujemy sady pod względem występowania miodówek gruszowych. Jeśli wystąpią to możemy zastosować preparaty o działaniu mechanicznym np. Siltac EC, K-Pak, Jest to ważny okres w ochronie przed zarazą ogniową, w celu jej ograniczenia możemy zastosować Luna Care 71,6 WG, Biszop 80 WG, Kapduo 72,5 WG, W ograniczeniu występowania zarazy ogniowej mają wpływ regulatory wzrostu, np. Regalis Plus 10 WG, Velonta Plus.

W sadach wiśniowych i czereśniowych mamy okres pełni kwitnienia. Chronimy nasze uprawy przed drobną plamistością i rakiem bakteryjnym stosując preparaty np. Syllt 65 WP, Ditofun SC, przed brunatną zgnilizną chronimy za pomocą środków np. Trion 250 EW, Tebu 250 EW, Falanga 250 EC. Na obecność szkodników prowadzimy lustracje ich występowania. Jeśli przeprowadziliśmy zabieg przed kwitnieniem to nie powinniśmy mieć problemów ze szkodnikami w czasie kwitnienia.

W uprawie śliw mamy okres końca kwitnienia. W sadach jeszcze kwitnących przeprowadzamy zabieg przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych za pomocą preparatów np. Falanga 250 EC, Score 250 EC, Luna Experience 400 SC oraz na drobną plamistość liści – Syllit 544 SC. W kwaterach już w okresie po kwitnieniu możemy zastosować na drobną plamistość preparaty np. Bluna 250 EC, Hajmon 250 EC oraz na gorzką zgniliznę Biszop 80 WG, Merpan 80 WDG. W sadach po kwitnieniu prowadzimy lustrację szkodników, głównie mszyc i zwójkówek. Do ochrony mogą nam posłużyć preparaty np. Decis Mega 50 EW, Deka 2,5 EC, Mospilan 20 SP, które przy okazji ograniczą jeszcze występowanie nasionnicy trześniówki oraz śluzownicy ciemnej.

W uprawie brzoskwiń i moreli mamy okres po kwitnieniu. Do ochrony przed brunatną zgnilizną możemy zastosować Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Revyona. Ze szkodników uwagę zwracamy na mszyce oraz zwójki. Do walki z tymi szkodnikami możemy użyć preparatów np. Mospilan 20 SP, Emulpar 940 EC, Siltac EC, K-Pak.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktować się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

autor: Grzegorz Jurkowski

żródło: ŚODR w Modliszewicach

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mirosław Maliszewski: Wśród rolników jest frustracja i niezadowolenie.

Ceny jabłek przemysłowych – 10 maja 2023r.